Festival židovské kultury Ha-Makom Holešov 2017

Zahajujeme další a v pořadí sedmnáctý ročník Festivalu židovské kultury Ha-Makom Holešov 2017, nejstaršího festivalu židovské kultury v celé ČR. Letošní ročník je věnován židovské architektuře a umění.

Programová nabídka je ještě bohatší a „nabitější“ než v předchozích ročnících. Opět se vrátíme do doby rabína Šacha a oživíme židovskou historii města, která k Holešově nesmazatelně patří. Opět nás čeká program zcela zaplněný hudbou, historií, uměním, kulturními zážitky i vzděláním.

Hlavní „pecky“ festivalu jsou vystoupení klezmerových kapel. Hned v úterý 25. července, při zahájení festivalu vystoupí na nádvoří holešovského zámku nesmírně energický až východně divoký Keschauer klezmer band z Košic, z jehož hudby přímo srší orientální rytmy i melodie. Ve čtvrtek 27. července mohou festivaloví hosté doslova ochutnat náš moravský klezmer a to při vystoupení Rabi Gabi a. G z Uherského Hradiště v restauraci Starý pivovar, kde budou připraveny i židovské kulinářské speciality. Rabi Gabi a.G vznikla vlastně z cimbálové muziky a kus slováckého folkloru zůstal i v jejích klezmerových skladbách.

Neo-klezmerová kapela Mojše band vystoupí v sobotu 29. července opět na nádvoří holešovského zámku. Tito slovenští hudebníci, vycházející z melodických vzorů bývalého Uherska, podávají klezmer v novém a moderním kabátě  - a je překvapivé, k jakým výkonům docházejí.

Ale klezmerová hudba nebude jedinou hudební složkou festivalu – každodenně se uskuteční koncerty komorního charakteru v synagoze, na náměstí i na nádvoří zámku a můžeme se těšit jak na místní hudebníky (Martinu Mergentalovou, Hanu Blahovou, Hedu Pěňovou se skupinou, Petru Chudárkovou, Cordu magico, Jiřího Kuhla and company) i na špičkové české i zahraniční interprety (Makabara trio, Duo Ballade či Alexandera Shonerta).

Dalším z vrcholů festivalových koncertů pak bude již tradiční sobotní vystoupení Big bandu J. Hájka s bratislavským P. Lipou, P. Kuciánovou a brněnskými jazzmany M. Kašubou a V. Vavrdou.

Čekají nás zajímavé přednášky, ani letos nebude chybět kurz hebrejštiny, komponované hudební večery, filmy, divadlo, ochutnávka košer slivovice i zájezd – letos do Brna s možností prohlídky vily Tugendhat a dalších světoznámých židovských památek.

Festival židovské kultury podpořila řada významných osobností a záštitu mu poskytl sám prezident republiky. Festivalu se osobně zúčastní velvyslanec státu Izrael J. E. Daniel Meron i s chotí a ze Zlína přijede hejtman kraje Jiří Čunek, ministři české vlády a poslanci a senátoři parlamentu.

Aby měli obyvatelé a návštěvníci více informací o probíhajícím festivalu a jeho programu bude na náměstí Dr. E. Beneše postaven festivalový stan, kde bude možné koupit vstupenky, plány města, informovat se na jednotlivé akce a jejich místo konání. Letos nově budeme každodenně vydávat i festivalové noviny s informacemi o proběhlých akcích z předchozího dne a aktuálním programem a pozvánkami.

www.zidovskyfestival.cz

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star