Žijeme festivalem, odborně i jazzově

V rámci Festivalu židovské kultury hostil Holešov zcela poprvé takto stylizovaný, odborný seminář s názvem Židé a Morava. Šlo o významný společenský počin, kdy si mohli přijít na své také náročnější návštěvníci festivalu. Zároveň však byla témata vhodná také pro laickou veřejnost. Šlo zkrátka o vyváženou kombinaci, jakou populárně-naučný seminář nabídl všem, kteří si dorazili rozšířit obzory do holešovské sala terreny.

Po úvodním slovu starosty města Rudolfa Seiferta vystoupil se zamyšlením se nad osobností rabína Šacha vrchní zemský rabín E. K. Sidon. K Šachovi se vázal také interaktivní vstup doktora Daniela Soukupa a jeho svou studentek. Vyslechli jsme si autorské čtení překladatele Martina Stehlíka a Vratislava Brázdila, kteří představili novou publikaci Dcera rabína a krále. Mimo jiné jsme byli obeznámeni se souvislostmi protižidovských pogromů, mohli jsme nahlédnout do životního příběhu rodiny Ehrlichovy, mluvilo se o vypálení Nové synagogy i o holešovských domech, které dříve patřily židovskému obyvatelstvu. Díky fotografiím, zajímavému pojetí i rétorickým schopnostem všech řečníků věříme, že si každý z posluchačů odnesl obohacující prožitek a v lepším případě mnoho nových znalostí a upřesnění.

Na seminář pak navazovala série odborných přednášek na hradě Kurovice. Znovu jsme si mohli prohlédnout objevené hebrejské nápisy a poslechnout si odborné názory na ně, přednášky se pak zabývaly historií a stavebním vývojem samotného objektu a nechyběla ani komentovaná prohlídka panského sídla.

Příběhy Židů z diaspor z meziválečné a válečné Evropy nám představilo duo Zuzana Wirthová a Tomáš Fingerland. Zazněly židovské lidové písně v několika nářečích, ať už v jazyce východoevropských Židů, jidiš, nebo v jazyce sefardských, španělských Židů, ladino či v moderní hebrejštině, ivrit. Večer jsme pak zakončili jazzovým koncertem s Milanem Kašubou a jeho triem. Člověk až zůstával v údivu, jak mistrný výkon dokáže podat tento legendární kytarista ve svých jedenaosmdesáti letech. Oba hudebníci, Milan Kašuba i Vincenc Kummer ovládli pódium svým jamováním, které doplňovala skvělá zpěvačka Dáša Ubrová.

 

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star