Festival židovské kultury vyvrcholil sobotním programem

Kvalitní hudební program si mohli návštěvníci židovského festivalu užívat také v sobotu, nabídka byla opět rozmanitá. Bez Big Bandu Josefa Hájka by to snad už ani nešlo, navíc jsme měli tu čest po třech letech přivítat na holešovském podiu Petera Lipu, kterého pěvecky doplnila také Vladimíra Dvořáková. Koncerty BBJH jsou v našem okolí vyhlášené, a tak si na něj našla cestu velká spousta posluchačů. Dopolední program byl završen ochutnávkou produktů generálního partnera festivalu, společnosti Rudolf Jelínek.

Mimo hlavní sobotní program si mohli zájemci naposled vyzkoušet, jaké to asi mohlo být na Noemově arše. O speciální a velmi originální prezentaci děl žáků ZUŠ F. X. Richtera Holešov se postarala Vlaďka Dvořáková, která neváhala a využila nabídnuté sklepní prostory kina Svět. Šlo o příjemné oživení, doplněné o možnost vyrobit si zvířecí masku, zahrát si šachy nebo si zkrátka jen odpočinout v neobvyklém prostředí.

V kině Svět se pak odehrával také další bod programu, kterým bylo představení Hlupáci z Chelmu. „Kocourkovsky“ laděná komedie bavila publikum od začátku až do konce. Premiéra a současně prý i derniéra (což doufáme, že nebylo myšleno vážně) byla cíleně naplánována na 24. červenec, kdy uběhlo právě 30 let od smrti autora knižní předlohy a nositele Nobelovy ceny za literaturu I. B. Singera. Za skvělé zpracování si zaslouží obdiv jak režisérka Vlaďka Dvořáková, tak účinkující členové D6K a hosté. Humorné povídání o tom, jak se do jazyka Chelmů dostalo slovo „krize“, a Chelm si najednou uvědomil, že se v té krizi nachází, a je potřeba ji řešit, předkládá divákovi nejen pořádnou dávku smíchu, ale také zamyšlení nad lidstvem samotným.

Večer pod hvězdami jsme pak trávili ve společnosti Kashauer Klezmer Bandu z Košic, které následně na podiu vystřídala kapela Rabi Gabi a.G., a na druhém podiu jsme současně přivítali taneční soubor Hradišťan. Co víc si přát, než skvělou hudbu, krásnou podívanou, bezvadné počasí a nádherné prostředí. Vyvrcholení festivalu bylo více než úspěšné. Děkujeme za něj.

Poděkování si také zaslouží subjekty, které letošní Festival židovské kultury podpořily. Jedná se především o Nadační fond obětem holocaustu a Zlínský kraj.

Z celého festivalu vznikla reportáž holešovské internetové televize Holešov TV, kterou si můžete již nyní pustit v odkazu níže.

https://www.holesovtv.cz/kultura/52-dalsi-povedeny-festival 

 

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star