Fenomén Letní školy barokní hudby i letos obohatí naše město

Od 6. do 15. srpna se opět unikátní pamětihodnosti Holešova rozezní tóny špičkově interpretované barokní hudby. Již 19. ročník mezinárodního workshopu Letní škola barokní hudby obrátí k našemu městu zraky všech milovníků starší klasické hudby z celé Evropy. My Holešováci si to možná ani úplně neuvědomujeme, ale na těch deset dní se Holešov stává skutečnou hudební Mekkou. Málokteré podstatně větší město, snad s výjimkou Prahy a Brna, hostí ve svých zdech pravidelně tak mimořádné interprety klasické hudby, kteří jsou vynikajícími interprety ve svém oboru.  V uplynulých ročnících letní školy působily jako lektoři a pro holešovské obecenstvo vystupovaly takové hvězdy jako je Adam Plachetka, KateřinaKněžíková, Markéta Cukrová a další. Letos přivítá letní škola a tudíž i Holešov světově prosluléhokontratenoristu Andrease Scholla, který v rámci workshopu povede již podruhé mistrovskou třídu. Spolu s Andreasem Schollem se letní školy zúčastní i jeho manželka, rovněž proslulá cembalistka Tamar Halperin. Ale všichni lektoři holešovského workshopu patří mezi evropsky uznávané interprety a v oblasti barokní hudby představují skutečnou špičku. Ale i frekventanti školy jsou vesměs velmi dobří, profesionální hudebníci. Oněch deset dní tedy bude naše město hostit a bude moci poslouchat výkony skutečně nejlepších hudebníků a zpěváků, kterých se k nám sjede více než stovka – je to tedy zcela ojedinělá možnost slyšet top nejlepší z nejlepšího!

Letošním tématem Letní školy barokní hudby budou skladby Georga Philippa Telemanna, jehož monumentální kantáta „DerTag des Gerichts- Poslední soud“ pro pěvecká sóla, sbor a orchestr zazní na třech závěrečných koncertech, které provedou společně studenti i lektoři workshopu. Telemann je spolu s Bachem obrovskou postavou pozdně barokní hudby, mimořádně plodným autorem více než tří tisícovek hudebních děl. Účastníci provedou celkem osm koncertů, z toho šest přímo v Holešově. Kromě koncertu závěrečného, který zazní na zámku v pátek 13. srpna to bude zejména v neděli 8. srpna koncert lektorů – tady bude možno uvidět a poslechnout si na jednom místě shromážděnou špičku interpretů barokní hudby. Od loňského roku organizátoři worshopu zajišťují rovněž tzv. dětskou třídu – v ní se učí intepretaci barokní hudby děti od 5 do 14 let, z nichž víc než polovina pochází z našeho regionu. Dětská třída, kterou bude navštěvovat na čtyři desítky dětí, bude mít rovněž svůj koncert a to ve čtvrtek 12. srpna na zámeckém nádvoří. Vystoupení nadějí barokní hudby bude rozkošným a milým završením nadšené práce dětských interpretů. Nebudou samozřejmě chybět ani studentské koncerty, mezi lahůdky patří tradičně neformální koncert duchovní hudby v nádherném, autentickém prostředí čistě barokního kostela sv. Anny, vyznačujícím se skoro dokonalou akustikou a rovněž Zámecká noc, rozverný koncert v prostorách zámku.

Přes letošní covidové srázně a omezení se rozhodl dirigent Roman Válek, zakladatel a hlavní organizátor toho projektu, uskutečnit Letní školu barokní hudby i letos. Na krásných deset dní v první polovině srpna ožije naše město nádhernou hudbou a zpěvem a pozdvihne se do hvězdných výšin skutečných hudebních, světově obdivovaných a respektovaných hvězd. Tedy pojďme zažít i my ty hvězdné chvíle, protože to je příležitost, kterou nám ostatní mohou jen závidět!

Karel Bartošek

KONCERTY LETNÍ ŠKOLY BAROKNÍ HUDBY 2021 V HOLEŠOVĚ

 

Neděle 8. srpna 20:00

Koncert lektorů Velký sál Zámku

 

Úterý 10. srpna 20:00

1.Studentský koncert – Duchovní, Kostel sv. Anny Holešov

 

Středa 11. srpna 20:00

  1. Studentský koncert – Zámecká noc, nádvoří Zámku / nepříznivé počasí - Velký sál /

 

Čtvrtek 12. srpna 19:30

Vystoupení Dětské třídy – nádvoří Zámku / nepříznivé počasí - Velký sál /

 

Pátek 13. srpna 19:30

Závěrečný koncert Velký sál Zámku

 

Georg Philipp TELLEMANN

Kantáta - Der Tag des Gerichts / Poslední soud

pro sóla, sbor a orchestr.

 

Všechny koncerty jsou přístupné veřejnosti.

Předprodej vstupenek od 1. 8. 2021 v Městském informačním centru Zámek

 Prodej také na místě hodinu před koncertem.

Více informací na www.baroknihudba.cz

plakat-a-lsbh-2021-holesov-upraveno2.jpg

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star