Svatba jako hlavní téma výstavy v Žeranovicích

"Svatební podobenky v čase" je název unikátní výstavy, kterou připravil Spolek žen v obci Žeranovice. Nápad a celá koncepce výstavy vznikala několik let, než došlo k její realizaci. Pořadatelé si na ní dali záležet a veřejnost to na slavnostní vernisáži náležitě ocenila. Podařilo se sesbírat několik stovek svatebních fotografií (i po několik desetiletí zpětně). Zapojila se většina obyvatel obce, a tak vznikla mimořádná přehlídka nejen svatebních podobenek, ale také tím byly propojeny mnohé rodokmeny. Návštěvníci si tak mohli spojit souvislosti, kdo ze které rodiny pocházel, a do které rodiny se který "synek" přiženil nebo "děvčica" přivdala. Originální řešení výstavy jistě stálo spoustu úsilí, času i bádání, ale výsledek je opravdu velmi pozoruhodný. Nejen občaně Žeranovic mají co obdivovat a věřím, že i přespolní na fotografiích najdou své kamarády nebo bývalé spolužáky.  

Hosté vernisáže si díky skvělé atmosféře připadali opravdu jako na svatbě. Ihned při příchodu obdrželi svatební vývazky a také, jak je dobrým zvykem, štamprli slivovice. Nechybělo svatební cukroví ani slzy dojetí. Při zahájení výstavy byla na programu módní přehlídka svatebních šatů nebo ukázka společenských tanců. K vidění byly také dobové svatební šaty a různé doplňky. Zněl svatební pochod a nechyběly ani slzy dojetí. Organizátorky této společenské události si zaslouží velkou pochvalu.

Pro všechny zájemce bude možné výstavu navštívit ještě příští víkend 7. 8. - 8. 8. v rámci Vavřineckých hodů, které jsou stěžejní událostí "žeranovského léta".

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star