Letní škola barokní hudby oživila dění v Holešově

Letos se uskutečnil už 19. ročník tohoto prestižního mezinárodního hudebního workshopu, jediného svého druhu v ČR. Je zaměřen na provádění vokálně instrumentálních děl zejména z období baroka a je určen mladým hudebním profesionálům z celé Evropy. Je ovšem určen i novým zájemcům, kteří se mohou vzdělávat ve dvaceti různých oborech, jejichž vedení se pravidelně ujímají světové interpretační špičky. Stejně tak tomu bylo i tentokrát. Specialitou kurzů je společné nastudování některé z velkých kantát, studenti tak mají možnost si vyzkoušet praktickou výuku, sledovat profesionály při práci a sami se s nimi postavit na jedno podium. Je opravdu úžasné vidět podium plné takto nadaných a světově uznávaných umělců provádět starou hudbu před plným nadšeným publikem. Právě tyto okamžiky dodávají Letní škole barokní hudby určité kouzlo a pro holešovské občany to znamená jedinečnou možnost být toho součástí.

Vyšvihla se také dětská třída, která byla plně obsazena. Děti předvedly, že barokní hudba může být pro každého. Svým skvělým představením si získaly celé nádvoří holešovského zámku. Studentské koncerty, duchovní i světské, pak byly nádhernou ochutnávkou toho, co vše se mladí lidé dokázali během pár dnů naučit a secvičit. Celý workshop pak vyvrcholil závěrečným koncertem, a to byla ještě lepší podívaná. Velký sál holešovského zámku oněměl úžasem nad sílou projevu obrovského sboru a orchestru i nad výkony jednotlivých sólistů. Člověk ani nemusí být odborníkem a milovníkem staré hudby, aby si takto výjimečné okamžiky dokázal vychutnat.

Z celého týdne vznikla také reportáž Holešov TV, kde se dozvíte, čím je Letní škola barokní hudby tak výjimečná, a proč se frekventantům u nás tak líbí.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star