Už jsme všechno posekali, už jsme všechno požali...

...sedlák nám dá korbel piva, abysme se napili.” Navzdory meteorologickým příslibům propršené neděle se v Holešově konaly 29. srpna téměř prosluněné Dožínky Mikroregionu Holešovsko. Poklonit se a poděkovat za úrodu vyrazil do kostela Nanabevzetí Panny Marie dlouhý průvod, ve kterém nechyběli krojovaní starostové a starostky, sbory dobrovolných hasičů z Holešova a obcí Mikroregionu Holešovsko, Spolek pro zachování tradic, mušketýři Green regimentu a dalším domácí i přespolní hosté, kteří neváhali a stali se na jeden den krásnými Hanačkami a statnými Hanáky.

Po mši svaté probíhal v zámecké zahradě tradiční hudební program, při kterém se představily folklórní soubory nejen z Holešova, ale také z blízkého i dalekého okolí. Celý společenský program zpříjemnil svým vlídným slovem herec zlínského divadla Zdeněk Julina. K úvodnímu slovu starosty města Rudolfa Seiferta a předsedy Mikroregionu Holešovsko Martina Bartíka se připojil s krátkou zdravicí také hejtman Zlínského kraje Radim Holiš a místní farář Jerzy Walczak.

S originálním programem se letos představilo také Malé muzeum kovářství. Kdo zná ochotu a odhodlání našich tradičních dožínkových protagonistů, ten se mohl již dopředu těšit na humornou scénku, která bývá pravidelnou součástí programu na kovárně. Letos jsme se podívali na to, jak to chodilo ve škole v dobách první republiky. V rámci hodiny krasopisu dostali návštěvníci do rukou křídy a tabulky, v rámci hudební výchovy se pak pěla oblíbená píseň T. G. Masaryka Ach synku, synku. Nechyběla výstava historických fotografií, cimbálová muzika a neopomenutelně také ukázky kovářské práce v podání kováře Jakuba Ryšky.

Dožínky Mikroregionu Holešovsko se tedy i letos vydařily a splnily také svůj účel. Ačkoliv by se mohlo zdát, že Dožínky již postrádají v dnešní době svůj význam, není tomu tak. Myšlenka pokory člověka před přírodou a poděkování za to, že máme co jíst a pít, je totiž aktuální a příhodná v každé době našeho bytí.

Dožínky Mikroregionu Holešovsko jsou spolufinancovány Zlínským krajem.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star