Užijte si sobotní den s knihovnou

V rámci oslavy výročí holešovské knihovny bude možné prožít celou sobotu 2. 10. s knihami, knihtiskem, písmomalířstvím, hudbou a v neposlední řadě také s postavami holešovských pověstí.

Od ranních hodin bude knihovna otevřena široké veřejnosti, tedy ne že by někdy nebyla, ale tentokrát půjde o oficiální den otevřených dveří. Přijďte se podívat, kolik knih je k mání nebo jak útulný koutek mají dětští čtenáři. Součástí dne otevřených dveří bude workshop knihtisku pod vedením Studia Bez kliky, které je uměleckým sdružením s širokým záběrem.

Přímo z knihovny můžete vyrazit na zámek, kde bude od 10 do 16 hodin probíhat velmi atraktivní workshop a ukázka písmomalířství. Můžete si vše vyzkoušet a dozvědět se mnoho zajímavostí. Písmomalířstvím vás provede popularizátorka středověkého písemnictví a knihtisku Markéta Poskočilová, která vytváří také pracovní listy pro děti, zprostředkovává informace nadšencům a seznamuje všechny zájemce nejen s historií knihtisku.

Na zámku si pak můžete prohlédnout skvělou výstavu 100 let knihovny, která je založená na obrazové dokumentaci a unikátních dílech z fondu knihovny. Doplněná o zapůjčené historické dokumenty z Okresního archivu v Kroměříži. Zajímavým exponátem je i maketa Ďáblovy bible. Návštěvníci výstavy mají také mimořádnou příležitost vidět na vlastní oči obří prostorové komiksové leporelo Lucie Seifertové „Udatné dějiny českého národa“, oceněné několika cenami (např. Magnesia litera).

V letošním roce se podařilo knižně vydat Holešovské pověsti. Stojí za tím dlouhý příběh, který byl započat „koronavirovým“ předčítáním, následovala pilná práce na jejich dotvoření a zpracování, dočkali jsme se slavnostního představení knihy i autorského čtení a autogramiády. Tento příběh bychom rádi završili dobrodružnou vycházkou za hlavními postavami těchto pověstí. Kostýmovaná prohlídka nás zavede na nejvýznamnější holešovská „dějiště pověstí“ počínaje náměstím, přes synagogu, židovský hřbitov, kovárnu a zámek, a dokonce až na hřbitov za obrem Drásalem. Kromě něj se setkáme s vodníkem, hrabětem, rabínem Šachem a dalšími bytostmi. Hlásit se mohou děti i dospělí, výprav půjde rozhodně více. Videopozvánka zde: https://www.youtube.com/watch?v=g-NV0k07q_o&t=2s 

V 17 hodin pak bude celodenní program zakončen koncertem Vlaďky Dvořákové, který bude věnován 90. narozeninám Jiřího Suchého. Nese název „Milým Jiřím“ a uskuteční se v případě dobrého počasí před knihovnou, a když počasí přát nebude, tak v knihovně.

Pokud si naplánujete sobotu s knihovnou, budeme se na vás těšit!

Hana Helsnerová

den-s-knihovnou-2.pngodpoledne-s-andersenem-1.png

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star