Knihovna slaví a my s ní

Pokračování oslav výročí holešovské knihovny nabralo na obrátkách a my jsme si tak mohli prožít jeden celý den s knihovnou a pestrým programem.

Skutečné divadelní představení předváděli v knihovně Roman Prokeš a Pavlína Wolfová ze Studia Bez kliky. Přenesli nás do 17. století a zasvětili nás do tajů knihtisku. Interaktivní a zábavnou formou zapojili nejen malé návštěvníky, tisknout na dobovém tiskařském lisu mohli i dospělí.

Podobně poutavě hovořila o knihtisku a písmomalířství Markéta Poskočilová, která se o středověk všeobecně zajímá již více než 10 let a věnuje právě tomuto zaměření. Připravuje si vlastní inkoust, pracuje s přírodními surovinami, dětem vytvořila speciální pracovní listy, jezdí přednášet do škol a během svého studia se věnovala například genezi a rozboru souboru prvotisků olomoucké kapituly. Na ukázky užívání dobových technik se mohli zájemci přijít podívat na holešovský zámek.

Sobotní odpoledne pak patřilo hlavně dětem (i když bavili se i dospělí). Tradiční Noc s Andersenem byla přejmenována na Odpoledne s Andersenem, což ale neměnilo nic na tom, že na děti čekal nezapomenutelný zážitek, navzdory tomu, že jim nemohlo být dopřáno nocování v knihovně. Opět se projevila síla a kouzlo kolektivu dobrých duší, které se do svých rolí natolik vžily, že bychom jim skoro až uvěřili, že se všechny holešovské pověsti opravdu staly. Na děti čekalo na pěti stanovištích herecké zpracování pověstí, troška osvěty a hlavně spousta humoru.

Oslava pak vyvrcholila koncertem Vladimíry Dvořákové a jejích přátel. Koncert byl věnován Jiřímu Suchému, který se právě v těchto dnech dožívá významného životního jubilea. Známé písně byly prokládány těmi méně známými a doplněny byly recitováním poezie.

Pomyslnou třešničkou na dortu bylo představení nové publikace, kterou město Holešov vydalo u příležitosti krásného knihovnického výročí. O symbolický „křest“ dobrou vodou z Rusavy se postaral vodník, který chodil hrát karty za hrabětem a kovářem do kovárny.

Je na místě poděkovat všem, kteří se zapojili do přípravy tohoto opravdu nabitého programu. Postarali se tak o mnoho dětské radosti, obohacení našeho vědění a odreagování se od běžných starostí.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star