Všetuly ožily hodovým veselím

Po loňské pauze se do Všetul vrátilo veselé vyhrávání, slavnostní průvod a bujaré veselí. Všetulské hody, které bývají provázeny podzimním přeprcháním, se letos těšily naopak slunečnému počasí. Dámy tedy mohly vytáhnout slunečníky a moc jim to s nimi slušelo.

Po slavnostním průvodu byla u zvonice sloužena mše svatá s hojnou návštěvností nejen „Všetuláků“. Poté se dění přesunulo do parku, kde už čekalo bohaté občerstvení, vystoupení Všetulského hanáčku a soutěže pro děti. Hosté si také mohli prohlédnout historické fotografie a zaposlouchat se do vyhrávání dechové hudby.

Tradiční součástí hodování bývá Svatofrantišské požehnání zvířatům, které nechybělo ani letos. Majitelé čtyřnohých (i dvounohých, opeřených) mazlíčků dorazili taktéž v hojném počtu. Zvířatům požehnal děkan J. Walczak.

Nechyběla ani obvyklá soutěž „O všetulský koláč“, kdy se mezi sebou utkávají všetulské hospodyňky v tom, která upeče ten nejlepší moučník. O hodnocení se postarala odborná mužská porota.

Během odpoledne mohly děti využít skákací hrad a zájemci se mohli nechat svézt v koňském povozu. Někteří měli štěstí, že mohli zažít, jaké to je, projet se rusavským brodem. I koníci z hodového průvodu se totiž potřebují občerstvit.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star