Festival židovské kultury Ha-Makom Holešov 2017: den první

Včera jsme slavnostně zahájili sedmnáctý ročník Festivalu židovské kultury Ha-Makom Holešov 2017.

Akce se zúčastnila spousta vzácných hostů – z nichž tím nejvzácnějším byl Jeho Excelence velvyslanec Státu Izrael Daniel Meron s manželkou. Akce se podařila a nyní je v plném proudu nabitý program šestidenního festivalu.

 

V úterý po jedenácté hodině dopoledne dorazili do Holešova J.E. Daniel Meron, velvyslanec Státu Izrael v České republice a jeho sympatická choť Jill. Prvním bodem programu v Holešově bylo přijetí v kanceláři starosty města Holešova. Poté proběhla tisková konference se zástupci regionálních a krajských médií. Novináře zajímaly rodinné kořeny manželky velvyslance na Moravě, soukromí a práce manželů. Manželé ochotně odpovídali a neskrývali potěšení z návštěvy židovského „svátku“ v Holešově.

„Jsem moc rád, že se v Holešově pořádá festival, který přivádí židovský folklor a tradice zpět k životu a moc rád se účastním programu festivalu,“ zhodnotil velvyslanec. Po tiskové konferenci následoval slavnostní oběd v zámecké restauraci.

 

Během úterního odpoledne naplno propukl oficiální program židovského festivalu. O půl čtvrté bylo slavnostně otevřeno pietní místo, kde stávala tzv. Nová synagoga, až do té doby, než ji během druhé světové války nacisté vypálili a zcela zničili. Akce se zúčastnilo několik desítek lidí, promluvil historik Karel Bartošek, jeho kolega Jan Machala, starosta Rudolf Seifert, velvyslanec Daniel Meron a jména rodin místních židovských obětí nacismu už tradičně přečetl správce místních židovských památek Vratislav Brázdil.

Poté program pokračoval v zámku, této části akce se zúčastnil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Mimo něj slib splnili a dorazili ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, senátorka Jaromíra Vítková a  místostarostka Boskovic Dagmar Hamalová.

Součástí oficiálního zahájení byla vernisáž výstavy fotografií Jindřicha Buxbauma, jehož díla jsou k vidění v arkádách zámku.

Co se týká programu pana velvyslance a jeho manželky, strávili v Holešově celý den. Mimo oficiální program si našli prostor také pro návštěvu místních židovských památek. Se zájmem si po obědě prošli židovský hřbitov a nevynechali náhrobek rabína Šacha, u kterého Daniel Meron zapálil svíčku. Poté si prohlédli obřadní místnost a přešli do synagogy.

Zahajovací den festivalu vyvrcholil večerním open air koncertem skvělého košického orchestru Kaschauer Klezmer band na nádvoří zámku. Východoslovenští, špičkoví muzikanti předvedli nejen skvělou klezmerovou hudbu, ale také obrovskou energii, východní cit a pravý muzikantský drive.

 

Jana Rohanová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star