Svatý Martin přijel, sníh ale nepřivezl

Po roční pauze si mohli návštěvníci holešovského náměstí užít oblíbenou tradici příjezdu sv. Martina a žehnání i ochutnávku svatomartinských vín. Prvním bodem programu však byla mše, kterou holešovský farář sloužil mimo jiné za válečné veterány. Poté se už na náměstí začaly scházet hloučky lidí napříč všemi generacemi a netrpělivě očekávaly příjezd sv. Martina. K čekání jim hrála kapela JazzBook Dixi – Zlín.

Jakmile odbila sedmnáctá hodina, byla svatomartinská družina ohlášena a návštěvníci byli seznámeni s legendou. S velkým nadšením pak celé náměstí přivítalo početný průvod v čele s žebrákem, následovaným paní Zimou i sv. Martinem. Ten ale tentokrát nedorazil na bílém koni, ale na nazdobeném hnědákovi. Celé vystoupení vyvrcholilo krátkou scénkou ze zmíněné legendy o římském vojákovi Martinu z Tours a jeho plášti, jehož polovinu daroval žebrákovi.

K této slavnosti pak neodmyslitelně patří žehnání a ochutnávka svatomartinských mladých vín, obojí nechybělo ani letos. Věříme, že si návštěvníci tento podvečer u (sice zatím nerozsvíceného) vánočního stromu užili i bez sněhu.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star