CVVZ poprvé ve Zlínském kraji

Těm, kteří si CVVZ na vlastní kůži neprožili, není snadné pouze popisovat, co že se to v Holešově vlastně o tomto víkendu událo. Ani já jsem si to neuměla představit. Bylo pouze jisté, že to bude veliké. A bylo! CVVZ je studnice nápadů, energie, zážitků, emocí, rad i duševního obohacení. Ne nadarmo se akce nazývá Celostátní vzájemná výměna zkušeností. Do Holešova se v pátečním odpoledni začaly sjíždět stovky lidí, které podstoupily testování na covid-19. Nutno podotknout, že testováni byli očkovaní i neočkovaní.

Všichni tito „srdcaři“ dorazili do Holešova za jediným účelem, vzdělávat se a zdokonalovat se v tom, co vnímají jako smysluplné. Není to nic jiného než práce s dětmi. Během víkendu se konaly přednášky, workshopy, výlety a nechyběly ani tradiční ceremoniály. Účastníci i veřejnost měli také možnost nechat se zapsat do Registru dárců kostní dřeně. Děkujeme, že se k tomu odhodlalo přibližně 30 zájemců. Programů během víkendu byly desítky, mnohdy bylo až těžké si vybrat, co navštívit. Prolínalo se vzdělávání se sportem, hudbou, tvůrčí činností, tancem a mnoho dalšího. A ačkoliv všichni lektoři byli špičkoví a nemůžeme si je vynachválit, tři jména musím vypíchnout, protože se jedná o opravdové celebrity ve svém odvětví. Jsme velmi rádi za to, že k nám zavítal pedagog a spisovatel Marek Herman, zpěvák a skladatel Slávek Janoušek a producent a moderátor Kazma Kazmitch. Díky nim získala CVVZ ještě větší „šťávu“.

Od samého začátku (a samotní účastníci si to žádali) byla myšlenka taková, že organizátoři chtějí účastníkům ukázat náš folklór. Zahajovací ceremoniál byl skvělou příležitostí, jak s tím začít. Proto jsme po krátké vycházce městem Holešov dorazili do zámku, kde už na nás čekali místní mušketýři Green regiment a pozdravili nás pořádnou salvou. Následoval spanilý „přílet“ Vojty, který účastníky na CVVZetku zval už v loňském roce. A potom už nám byly naservírovány 3 krásné lentilky. Ta první byla roztomilá. Děti ze souboru Zrníčko pod vedením Káji Vaclachové nám krásně zarecitovaly „po hanácku“. Další lentilka byla velmi emotivní a dojemná, protože náčelnice Jarka jen stěží držela slzy (pravděpodobně) štěstí a také jisté úlevy, kdy po mnoha nejistých týdnech už bylo jasné, že CVVZzetka zkrátka v Holešově proběhne! Účastníky pozdravil starosta města Holešova Rudolf Seifert, který zdůraznil, jak jsou setkání tohoto typu důležitá a podnětná. A svou návštěvou nás poctil také hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Třetí lentilka nás pak „posadila na zadek“.  Zvučné hlasy mužského pěveckého souboru Hlahol zapěly kromě moravských písní i státní hymnu českou i slovenskou.

Sobotní ceremoniál se pak nesl ve znamení Valašska a užívali jsme si jej pomyslně „plnými doušky“. O zahájení se postaraly skvělé mažoretky Lentilky. Zatancoval (kapacitně omezený) folklórní soubor Malá Rusava a zahrála cimbálová muzika Bystřica. O dojemná slova opět se slzou na krajíčku se postarala náčelnice Jaruška. Ocenila své pomocníky a neopomenutelně byla oceněna také ona.

Slovy nelze popsat vše, co CVVZ obnáší, ale jde slovy vyjádřit obdiv za to, že se akce vůbec uskutečnila, že to celé proběhlo bezpečně a že je velmi uklidňující vidět mladé lidi nadšené do své práce s dětmi, jak na sobě pracují a jak jsou bezprostřední. Děkujeme za to, ono to vlastně celé byla jedna obrovská zkušenost.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star