V synagoze zazpívalo trio MAKABARA

Jedinečný hudební zážitek dopřálo dnes odpoledne návštěvníkům synagogy fantastické dívčí vokální trio s názvem MAKABARA. Pod tímto názvem se skrývají jména zpěvaček – konkrétně Marie Vostatková, Kateřina Schejbalová a Barbora Jandová. Všechny jsou absolventky konzervatoře Jana Deyla v Praze, která se věnuje zrakově postiženým studentům a umělcům.

Koncert v synagoze byl skutečným zážitkem ro milovníky zpěvu a capella: vychutnali si naprosto skvělou intonaci, rytmiku, cit pro jednotlivé skladby a nádherné barvy hlasů.

„Dlouho jsme přemýšlely, jaký název dát našemu triu a pak nás napadlo složit počáteční slabiky našich jmen. Byly jsme rády, že se nám podařila složit „Makabara“ a moc se nám to líbilo. Když jsme se později bavily s jedním znalcem hebrejštiny, řekl nám, že v tomto jazyce pojem makabara má svůj význam. A prý to znamená veliká pohroma,“ popsala humornou historku v souvislosti se vznikem názvu tria jedna ze zpěvaček.

Soubor vznikl v roce 2004 a věnuje se mimo jiné interpretaci hebrejských a židovských písní, dívky ale rády zpívají i spirituály nebo moravské písně, skladby soudobých českých skladatelů a v neposlední řadě i písně populární. Odrazovým můstkem bylo vítězství v prestižní mezinárodní soutěži mladých hudebníků (Young Soloist Awards) v USA v roce 2007. Na tento úspěch navazovalo několik koncertů ve Spojených státech (Washington, Houston, Baltimore atd.).

Doufám, že se trio co nejdřív do Holešova vrátí. Necelá hodinka (kterou trval koncert) se zatajeným dechem uplynula moc rychle.

Jana Rohanová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star