Krásná a nespoutaná Bečva

Ačkoliv naším městem neprotéká, je nám blízká. Je ukázkou zachovalé a čisté přírody. Je domovem mnoha vzácných živočichů a rájem pro přírodovědce. Žije si tak trochu svým životem. Řeka Bečva – ráj i peklo biodiverzity. 

Povídat o ní nám přijel RNDr. Dušan Trávníček, přírodovědec a zoolog Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Hovořil o přírodním bohatství, jakými jsou biotopy na řece Bečvě. Od roku 2016 na ní spolu se svými kolegy provádí výzkum, pokaždé se setká s dalšími a dalšími zajímavostmi. Ať už jde o koryto řeky, které si meandruje tak nějak přirozeně, nebo o nové objevy v entomologickém bádání. Při přednášce nám bylo představeno mnoho druhů brouků a hmyzu, často vedených v Červených seznamech ohrožených druhů. Slovo bylo doprovázeno úchvatnými fotografiemi, díky kterým jsme měli tuto přírodní nádheru téměř na dosah. Opravdový ráj.

Přednášející ale zabrousil také do tématu „pekla“, které by mohlo nastat. Řeka Bečva je poslední velkou štěrkonosnou řekou, na jejímž toku není vybudována přehrada a právě o jejím vybudování se uvažuje. Doktor Trávníček osvětlil, co by nastalo, pokud by se tento projekt realizoval. Šlo by o nenávratné zničení této čisté, téměř panenské přírody. Alternativy však existují, pravděpodobně by toto místo mohlo být řešeno suchým poldrem. Kdo se však o dané téma více zajímá, může si vyhledat odborné články. Podrobné výsledky průzkumu, na němž se podílelo více než 12 entomologů, byly například publikovány v odborném časopise Acta Carpathica Occidentalis.

Podle Dušana Trávníčka jsou v celé České republice snad jen dvě nebo tři srovnatelné lokality. Okolí řeky Bečvy je ukázkou fascinující přírody a unikátní ve své přírodní rozmanitosti. Stačí se prý jen dobře dívat.

Přednášku uspořádala MKS Holešov – Městská knihovna & Městské muzeum a Vlastivědný kroužek Holešov. Další přednáškou budou „Poklady z Hostýnských vrchů“. S nedávným objevem depotů zlatých a stříbrných mincí z období třicetileté války nás 22. února seznámí PhDr. Jana Langová, archeoložka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star