Masopust bude letos opět s pestrými průvody a bujarým veselím

Masopust patří k tradicím, které jsou velmi oblíbené a udržované. Platí to zejména pro vesnice, ale i ve městě Holešově se s masopustním průvodem setkáváme. Po loňské uskromněné verzi se letos opět dočkáme pestrobarevného a bujarého veselí ve Všetulích i všech místních částech Holešova.

Hlavním dnem, kdy do ulic vyrazí masky s hudebním doprovodem, bude sobota 26. 2. Medvěda budou dopoledne vodit ve Všetulích, v Tučapích a v Dobroticích, odpoledne pak vyrazí průvod v Količíně. Do karnevalových masek se ale mohou převléct i všichni sportovci, kteří dorazí v odpoledních hodinách na kluziště v Holešově, uskuteční se tam totiž karneval na ledě. V neděli 27. 2. pak na náměstí v Holešově zahraje Holešovská muzika, otevřeny budou stánky s občerstvením a dorazit by měl i medvěd. Obec Žopy bude jako obvykle slavit masopust až o týden později, tedy 5. března.

Masopust obvykle končívá pochováváním basy, což symbolizuje, že si hudebníci v době půstu nezahrají. Tento zvyk se udržuje v obci Dobrotice, kde basu pochovají 26. 2. v rámci programu večerní zábavy. V tentýž den se bude basa pochovávat také ve Všetulích, a sice od 16 hodin v jídelně SVČ Tymy.

O fašanku, masopustu či vodění medvěda vznikla v loňském roce reportáž, kdy nám vše podrobně vysvětlil etnograf Muzea jihovýchodní Moravy a místopředseda Vlastivědného kroužku Ondřej Machálek. https://www.holesovtv.cz/kultura/26-kdyz-medved-buben-a-trumpeta-vyrazi-spolu-do-sveta

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star