Základní informace pro obce

ZÁKLADNÍ INFORMACE PRO OBCE, KTERÉ CHTĚJÍ POMOCI UKRAJINĚ

Výzva Svazu měst a obcí ČR

 

Napadení Ukrajiny Ruskem vyvolalo v ČR obrovskou vlnu solidarity. Obce nezůstávají stranou. Chcete-li smysluplně pomoci, Sdružení místních samospráv ČR doporučuje udělat následující:

  1. V tuto chvíli jsou nejdůležitější finance. Humanitární organizace musely být staženy z území z důvodu bezpečnosti vlastních lidí a mapují terén. Přispějte tedy dle svých možností na finanční sbírky prověřených neziskových organizací, které operovaly v území a znají aktuální potřeby, jež se mění v závislosti na konfliktu, počasí i vládách obou zemí:
    Jedná se např. o: Člověk v tísni, Charita ČR, Diakonie ČCE, Adra, Červený kříž, Lékaři bez hranic.

 

Zároveň se informujte, zda váš kraj neorganizuje vlastní pomoc, do které byste se mohli zapojit, případně zda již kraj nevytvořil vlastní informační letáky, které můžete použít.

 

  1. Máte-li ubytovací kapacity, nabídněte je prostřednictví Správy uprchlických zařízení MV ČR, v tuto chvíli jsou preferovány především větší kapacity, nicméně i jeden byt se může hodit. Informace o volných kapacitách pošlete e-mailem na ubytovaniukrajina@suz.cz.

Nabízejte prosím takové

 

  1. Ke stejnému organizovanému postupu vyzvěte i své občany, pomoc by měla být účinná a cílená, proto nechť využijí respektované organizace, či oblastní neziskové organizace, které mají ověřené. Pokud například chtějí poskytnout odvoz uprchlíků jako jednotlivci, mohou se např. obrátit na platformu DriveForRefugees (https://sites.google.com/view/drive-for-refugees/domovsk%C3%A1-str%C3%A1nka?fbclid=IwAR1ZPTuoYjzqVwMW2-lWPdwsx7heoasVXpdZETIqm9S4WzELvI6jHMian5k), nicméně i zde je třeba respektovat pokyny a nevydávat se na hranice na vlastní pěst. Paradoxně je v tuto chvíli na hranicích více lidí nabízejících odvoz než uprchlíků.
  2. Kontaktujte ukrajinské občany, kteří žijí ve vaší obci, zjistěte jejich konkrétní potřeby a snažte se jim pomoci. Možná oni znají rodinu, která by vaši menší ubytovací kapacitu využila. Pokud potřebují informace, odkazujte je na stránku MV ČR, kde jsou informace v ukrajinském jazyce www.mvcr.cz/ukrajina. Ukrajinští občané mají možnost přicestovat na území ČR bezvízově, a to na dobu v maximální délce 90 dní v jakémkoli 180denním období.


Veškeré další procesy spojené s pobytem a případným pracovním povolením je třeba řešit přes Ministerstvo vnitra, které zřídilo i informační linku pro ukrajinské občany: telefon: +420 974 801 802, Email: ukrajina@mvcr.cz

Zároveň jsou po celé České republice zřízena Centra pro podporu integrace cizinců, na která se můžete také obrátit. http://www.integracnicentra.cz/

 

  1. Dejte svou podporu viditelně najevo. Děkujeme všem, kdo vyvěsili ukrajinské vlajky, podporu můžete komunikovat například také na sociálních sítích.

 

Pomoc Ukrajině a Ukrajincům bude potřeba dlouhodobě.

SMS ČR je připraveno ve spolupráci s dalšími zástupci samospráv a neziskovými organizacemi nabídnout vládě organizační podporu v podobě mapování volných ubytovacích kapacit, koordinaci materiální či dobrovolnické pomoci a šíření informací v regionech a obcích.

 

  1. Seifert

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star