Právě probíhá Letní škola barokní hudby 2017

Další ročník Letní školy barokní hudby se opět uskuteční v krásném prostředí zámku v Holešově. Vrcholem budou tradičně tři velké závěrečné koncerty, které publiku představí díla jedno z nejvýznamnějších skladatelů raného baroka Heinricha Schütze. Na provedení čtyř jeho kantát se bude podílet sbor, orchestr a sólisté - frekventanti školy a jejich lektoři, kteří se do Holešova pravidelně sjíždí z celé Evropy.

Po ročníku 2016, věnovanému vrcholnému baroku a Janovým pašijím Johanna Sebastiana Bacha, se patnáctý ročník vrací k baroku ranému. Heinrich Schütz byl prvním ze skladatelů, kteří komponovali v duchu reformace Martina Luthera. “V jeho hudbě je cítit extrémní citlivost pro zvuk a význam textu. Právě pro své mistrovství zejména ve sborových a vokálních skladbách snese jistě srovnání i s Bachem nebo Händelem” uvedl k programu letošního ročníku Roman Válek, dirigent souboru Czech Ensemble Baroque, který Letní školu barokní hudby pořádá.

Stejně jako v minulých se i letošní ročník uskuteční ve velmi inspirativním prostředí zámku Holešov, kde se bude odehrávat výuka i většina koncertů. Za tuto mimořádnou možnost vděčíme městu Holešov a Městskému kulturnímu středisku Holešov. Kurzy se tak mohou uskutečnit díky místním spoluorganizátorům i posluchačům, kteří jsou přesvědčeni, že barokní hudba na zámek patří a že genius loci přispěje k tvůrčí atmosféře kurzů. Město Holešov podporuje kurzy pro nadějné interprety jak organizačně, tak finančně v rámci městského grantového programu. Neopomenutelná je také spolupráce s prestižním festivalem Musica Holešov, s dramaturgem Karlem Košárkem a s předsedou pořádajícího sdružení JUDr. Zdeňkem Novákem.

V lektorském týmu kurzů přivítá Holešov již tradičně několik špičkových Českých i zahraničních umělců, specialistů v oblasti interpretace staré hudby. Studentům hry na originální dobové nástroje se bude věnovat například koncertní mistr Peter Zajíček, cembalistka Monika Knoblochová, gambista Peter Krivda a mnozí další mistři svého oboru. Studentům sólového zpěvu se bude věnovat významná česká mezzosopranistka Markéta Cukrová, sólista Pařížské královské opery Jean-François Lombard, polský kontratenorista Piotr Olech či basista Joel Frederiksen.  Otevřena je také ansámblová třída pod vedením Eduarda Tomaštíka a třída sborová, vedená sbormistryní Terezou Válkovou. Lektoři se posluchačům představí také v rámci samostatného lektorského koncertu v neděli 6. srpna.

Frekventanti se svými lektory v rámci master class společně nastudují několik děl Heinricha Schütze a provedou pod vedením dirigenta Romana Válka v rámci tří závěrečných koncertů v Holešově, v bazilice na s. Hostýně a v kostele v Kelči. Koncerty Letní školy se ale pořádají již během celého výukového týdne. Koncert duchovní hudby se již tradičně uskuteční v kostele sv. Anny a je prvním studentským koncertem, kdy mladí umělci mohou veřejně prezentovat poznatky získané ve výuce. Na programu je také Zámecká noc s vínem na opraveném nádvoří zámku - celovečerní barokní show s mnoha hudebními vtipy a bakchanáliemi a osvěžením v podobě skvělého moravského vína.

Všechny koncerty LŠBH jsou přístupné veřejnosti a vstupenky mohou zájemci zakoupit na Informačním centru v Holešově nebo v síti Ticketportal. V omezeném množství pak hodinu před každým koncertem.

Komorní a kantátové koncerty 2017:

  • úterý 8. 8. 2017, 20:00 – 1. Studentský koncert – Duchovní, Kostel sv. Anny Holešov
  • středa 9. 8. 2017, 20:00 – 2. Studentský koncert – S tancem a vínem, Zámek Holešov
  • pátek 11. 8. 2017, 19:00 – Závěrečný koncert, Zámek Holešov
  • sobota 12. 8. 2017, 19:00 – Závěrečný koncert,  Bazilika na sv. Hostýně
  • neděle 13. 8. 2017, 15:00 – Závěrečný koncert, Kostel sv. Petra a Pavla Kelči

Více na www.baroknihudba.cz, skola@baroknihudba.cz

Program závěrečných koncertů:

  • výkony vítězů interpretační soutěže

Heinrich Schütz:

  • Magnificat | SWV 468
  • Historia Der Geburt Jesu Christi | SWV 435
  • Die sieben Worte Jesu Christi am Kreuz | SWV 478
  • Warum toben die Heiden | SWV 38

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star