Rohálovská 10 zahájila běžeckou sezónu

Když se poprvé objevila zpráva, že se letošní „otvírák“ běžecké sezóny Rohálovská 10 poběží až v březnu, vysvitla naděje, že by závod mohlo doprovázet jarní počasí. Sobotní ráno 5. března nás ale vyvedlo z omylu. Studený vítr a sněhová vánice předpovídaly, že to závodníci ani letos nebudou mít jednoduché.

Naštěstí se počasí během dopoledne umoudřilo, a tak mohly děti neohroženě vyrazit na starty svých kategorií, kterým byly přizpůsobeny jednotlivé vzdálenosti, od 80 až po 1500 m. Dekorovaní vítězové převzali odměny od významných osobností. Kromě zakladatele Rohálovské 10 Ondry Němce a starosty města Holešova Rudolfa Seiferta totiž do Prusinovic dorazil také předseda Českého klubu olympioniků Oldřich Svojanovský. Tento čestný host, držitel dvou olympijských medailí ve veslovaní, který na OH 1972 získal stříbro a o čtyři roky později v Montrealu bronz, odstartoval také hlavní závod Rohálovské 10.

Na trať vyběhlo více než 350 závodníků, mezi kterými bylo hned několik favoritů a favoritek. Kromě „domácích“ Tomáše Navrátila a Ondřeje Fejfara to byl také Jakub Zemaník, který třikrát vyhrál MČR v silničním běhu na 10 km Běchovice – Praha. Poslední zmíněný svou roli favorita potvrdil a zvítězil s velkým náskokem. Rekord trati však nepokořil, dosáhl na čas 30:55. Následován byl již také zmíněnými Ondřejem Fejfarem a Tomášem Navrátilem. Mezi ženami pak kralovala Petra Pastorová, jejíž vítězství bylo mírným překvapením. Ne, že by nebyla favoritkou, ale v posledních dvou týdnech zvládla zaběhnout hned dva maratony, nikdo tedy netušil, kolik jí zbylo sil. Prvenství v Rohálovské 10 je pro ni jistě milou třešničkou na dortu. Druhou příčku brala Barbora Macurová a pro třetí místo si doběhla Markéta Vechetová. Ceny vítězům hlavního závodu předávala senátorka Šárka Jelínková.

Ani letos pak nechyběl Květoslav Hána, který vyběhl s číslem 85 na prsou. Číslo je to velice symbolické, protože právě tolik let nejstarší závodník Rohálovské 10 letos slaví. Další perličkou je fakt, že pan Hána tímto závodem zahájil svou 70. závodnickou sezónu. Rohálovská 10 má ale ještě jednoho rekordmana. Je jím Jiří Prokop, který nechyběl ani na jednom z 29 ročníků, včetně toho loňského - virtuálního.

Blahopřejeme všem závodníkům k úspěšnému dokončení závodu a pořadatelům a všem zúčastněným děkujeme za skvělou atmosféru.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star