Když křížovky a sudoku nestačí

Je všeobecně známo, že mozek je potřeba stále trénovat a dodávat mu nové a nové impulsy. Kromě toho, co nám přináší běžný život, je dobré, mozek zapojovat řízeně. Platí to zejména pro seniory, ale není na škodu se paměťovému tréninku věnovat i v mladším věku.

V rámci projektu „Březen – měsíc čtenářů“, do kterého se naše knihovna pravidelně zapojuje, měli možnost procvičit si mozek návštěvníci přednášky paní Lenky Vyhlídalové, trenérky paměti 2. stupně. Posluchači se dozvěděli mnoho zajímavostí o mozku - jak funguje, jak ukládá a následně vyhledává informace, jak filtruje podstatné od nepodstatného a další. Kromě toho bylo potřeba jej rovnou zapojit do „práce“ při vyplňování úkolů v pracovních listech, které byly pro všechny návštěvníky připraveny.

Byly pojmenovány jednotlivé metody, které jsou vhodné pro trénink paměti a prevenci různých onemocnění. Mimo jiné bylo uvedeno na pravou míru, že pokud si mozek zautomatizuje činnosti, jakými je například luštění křížovek nebo sudoku, je to jistě přínosné, ovšem nejde už o trénink. Je proto potřeba mozek stimulovat dalšími úkony a aktivitami.  

Takto zajímavé téma by si jistě vyžadovalo mnohem více času i prostoru, ovšem i za hodinovou besedu si lze odnést mnoho cenných zkušeností. Zájemci ještě mohou dorazit na druhou část besedy věnovanou paměťovému tréninku, která se bude konat ve čtvrtek 17. 3. ve studovně Městské knihovny.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star