Putovní výstava ke 400. výročí Staroměstské exekuce – popravy českých pánů

Na náměstí Dr. E. Beneše v Holešově si nyní mohou zájemci prohlédnout výstavu, která je připomínkou roku 1621. Dozvíte se kdo byl Jindřich Otta z Losu, co byl Svatý grál, toleranční patent, o Stavovském povstání, soudním procesu r. 1621 a další důležité události naší historie. Výstava potrvá jeden měsíc.

 

„Jde o iniciativu Jednoty Bratrské. Město Holešov nese náklady jako spolupráci s touto církví a připomínku historie Čech i Moravy,“ vysvětluje starosta města Rudolf Seifert.

 

Z tiskové zprávy, text od p. Milana Svobody:

 

Jindřich Otta z Losu, šlechtic své doby, člen a podporovatel  Jednoty bratrské, Karlštejnský purkrabí, ochránce korunovačních klenotů, talentovaný podnikatel v hutnictví  popravený ve svých 80 letech na Staroměstském náměstí 21. 6. 1621.

 

Chceme tuto dávnou, ale stále živou historii přiblížit na několika konkrétních událostech, doprovázených fotografiemi Martina Frouze. Hlavním sponzorem výstavy je pan Josef Jíša, který je jedním z potomků popraveného Jindřicha z Losu.

 

               Také bychom rádi sdíleli pohled, že v Čechách se již více než dvě století před Bílou horou rodily myšlenky, že ve věcech víry je nutná svoboda svědomí pro každého člověka (i pro poddané) a nikoli násilí a donucování. Takové porozumění předbíhalo svou dobu a rodilo se v nesnadných zápasech právě v našich zemích. Že takové zápasy nejsou bez naděje vysvítá i z posledních slov, která řekl  před svou popravou Jindřich Otta z Losu.

 

 "...jsa pevný ve víře a vida mezi temnými mraky na obloze prosvítat již kus jasného nebe, věřím v dobrou budoucnost naší země..."

 

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star