Holešov a Ukrajina

Tisková zpráva ze dne 24. 3. 2022

Holešov – V současné době je v Holešově registrováno více než 70 ukrajinských uprchlíků – jedná se o ženy a děti – v regionu Holešovsko můžeme zatím odhadovat počet uprchlíků asi na 130. Zatím se docela dobře daří najít jim ubytování a začleňovat je do společnosti i nacházet pro ně pracovní příležitosti i zajistit školní docházku. Město Holešov přijalo do pracovního poměru rodilou mluvčí – koordinátorku spolupráce - díky které je komunikace usnadněna pro obě strany.

Dále jsou organizovány materiální i finanční sbírky. Město Holešov na pomoc Ukrajincům v ČR zřídilo speciální účet 123-6486780277/0100. Možné je ale přispět také hotovostí, a sice do pokladničky umístěné ve vestibulu Městského úřadu Holešov.

Podpora ukrajinským uprchlíkům bude vyjádřena také koncertem s mírovým posláním. V  zámeckém New Drive klubu se v pátek 25. března přestaví americký fenomenální kytarový virtuóz Jeff McErlain se svým kvartetem. Vstupné v celé výši bude věnováno na pomoc Ukrajině a Ukrajincům v ČR na speciální účet zřízený městem Holešovem.

Další důležitou pomocí, kterou od občanů nadále město poptává, je nabídnutí možností ubytování pro občany Ukrajiny. Město vytváří seznam ubytování a také následné pomoci. Jednoznačně ale město vyžaduje, aby příchozí uprchlíci prošli asistenčním centrem ve Zlíně (Nemocnice TB), registrací u cizinecké policie a na území města a regionu i Městské policie Holešov, a následně i úřadem práce – dávky stanovené podpory, zdravotní pojištění apod.

Kontaktní osobou za město Holešov je Ing. Marie Krajcarová, tel. 724 190 786. Případně lze kontaktovat vedení města – starostu Seiferta č.t. 724 030 893 nebo pracovnice sociálního odboru MěÚ (spojovatel t. 573 521 111).

V Domě zahrádkářů byla zahájena materiální a potravinová sbírka. Sbírku organizuje Charita Holešov ve spolupráci s městem a Českým svazem zahrádkářů Holešov. Je možné nosit trvanlivé potraviny, hygienické potřeby, powerbanky, elektroniku, kuchyňské potřeby, hračky pro děti, povlečení, ručníky, vybavení do kuchyní atd., i krmivo pro opuštěná zvířata. „Potřeba na vybavení domácností pro uprchlíky z Ukrajiny je velmi aktuální, ale více rozměrné předměty (postele, skříně, stoly, lednice atd.) prosíme jen na kontakt, bychom nezaplnili prostory věcmi, které v určitý čas nejsou třeba. S nabídkou je potřeba kontaktovat sociální pracovnici Městského úřadu Holešov: R. Solařovou, tel. čísle 603 291 534,“ vysvětluje starosta města Rudolf Seifert.

Zřízena byla nová sekce na webu města Holešova, kde je možné nalézt odpovědi na aktuálně často kladené otázky. www.holesov.cz/ukrajina

 

Hana Helsnerová
hana.helsnerova@holesov.cz
774359921

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star