Začínají DNY MĚSTA HOLEŠOVA

Uběhlo právě 700 let od doby, kdy byla trhová ves Holešov povýšena na město. Dny města Holešova jsou tedy pojaty poněkud velkolepěji než obvykle. Oslavy tohoto výročí začínají 5. 5. 2022 slavnostním otevřením Městského muzea a galerie. Na tuto událost naše město čekalo dlouhých 12 let, kdy muzeum nemělo vlastní výstavní prostory.

Otevření městského muzea

První výstava v muzeu se jmenuje 100 let muzejnictví v Holešově a představí jeho čtyři nejvýznamnější sběratelé. „Byli to Rudolf Janovský, Jaroslav Doležel, Františka Černá a František Stelzig. Návštěvníci si prohlédnou ukázky z hlavních sbírek, to znamená archeologii, etnografii a fotografie,“ vysvětluje správkyně muzea Renée Rudolfová s tím že, zmíněna bude i historie vývoje muzea.  O víkendu 7. a 8. května bude muzeum a galerie přístupné zdarma.

Historie města století po století

Dny města Holešova budou probíhat od 5. do 15. května. Hned 7 podvečerů bude věnováno jednotlivým stoletím. Představena budou formou komponovaných pořadů, přednášek, vojenských ukázek, historické hudby a mnoha dalších programů. Na těchto programech se podílí Základní umělecká škola F. X. Richtera pod uměleckým vedením Vlaďky Dvořákové. Pořady budou probíhat pod širým nebem většinou v prostoru nově zrekonstruovaných masných krámů.

Dny města budou protkané hudbou

Dny města Holešova budou trvat jedenáct dnů a budou opravdu různorodé. Z hudební produkce se návštěvníci mohou těšit třeba na Májovou noc s kapelou Press, po kladných ohlasech holešovské pódium opět přivítá kapelu The People, která si připravila vzpomínku na Karla Gotta a českou písničku. Nebude chybět dechovka, jazz nebo opera.

Festival holešovského sportu jako letošní novinka

Vůbec poprvé v Holešově proběhne festival holešovského sportu, což bude jakási burza toho, jakým způsobem je v Holešově možné sportovat. Festival se bude konat v rámci oslav 700 let města Holešova dne 8. 5. 2022. Během nedělního odpoledne se budou na stadionu Míru prezentovat sportovní kluby, spolky a organizace. Představí se ATLETIKA, FLORBAL, FOTBAL, SOKOL, HÁZENÁ, OREL, CYKLISTIKA, ORIENTAČNÍ BĚH, ŠACHY, VZPÍRÁNÍ a LETEČTÍ MODELÁŘI. Připraveny jsou ukázky jednotlivých sportů, ukázky tréninkových aktivit, zájemci mohou pohovořit s trenéry a sesbírat důležité informace.

V rámci sportovního odpoledne bude probíhat zajímavý závodní program, kdy se představí významní juniorští sportovci. „Přivítáme dva juniorské mistry světa z loňského roku - Honzu Doležálka v kladivu a Fandu Doubka v desetiboji (U nás půjde kouli a tyčku.), a na poslední chvíli pozvání přijala i Dorota Skřivanová - 5. z nedávného halového MS v Bělehradě.

Výstavy, divadlo i literatura

Otevřeny budou tři nové výstavy, z nichž jedna bude opět outdoorová a bude přímo v ulicích prezentovat historii i současnost města Holešova. Další je výstava výtvarných prací žáků holešovské Základní umělecké školy F. X. Richtera, kteří se zaměřili právě na sedmisté výročí města. Jednou z největších výstav 2022 na holešovském zámku bude projekt Panenky, příběh života. Jedná se o kolekci dvou stovek ručně vyráběných panenek Aleny Dynkové z Valašských Klobouk. Autorka na panenky šije oblečení, obléká je, stylizuje do scén a pohybu a maluje jim výrazy v obličeji.  Inspiruje se valašským folklorem a svá díla vyobrazuje v koloběhu života, od narození po máry. V Holešově má světovou premiéru, ve třech sálech vystaví přibližně dvě stě panenek a dekorací.

Po úspěchu Holešovských pověstí spatří tentokrát světlo světa nová kniha s názvem Holešovské příběhy. Půjde o beletristické zpracování reálných postav města Holešova. Pověsti se pak dočkají dramatického zpracování.

Dny otevřených dveří

Oslavy budou provázet Dny otevřených dveří v různých institucích. Bude možné navštívit policejní školu, třicetileté výročí bude slavit Charita Holešov a své brány otevřou také Technické služby. Ty si navíc připravují edukativní a osvětový program na holešovském náměstí.

Město ožije studentským Majálesem i kuchařskou show

Po mnoha letech se do Holešova vrátí studentský Majáles. Holešovská mládež se se svým programem představí na nádvoří zámku. Na stejném místě přivítáme také vítěze soutěže Masterchef Česko Romana Stašu, který předvede kuchařskou show a publiku nabídne také ochutnávku. Chybět nebude ani koncert pro maminky v podání tří dětských sborů. Opravdovou lahůdkou bude muzikálová pohádka Popelka, kterou v Holešově představí Slezské divadlo Opava.

Vyvrcholení v podobě Prodané nevěsty

Z tradičních akcí nebude chybět oceňování osobností, udělování grantů, pietní akt, řemeslný jarmark, Sarkandrovská pouť nebo návštěva zástupců partnerských měst. To vše se musí v rámci Dnů města stihnout. Vyvrcholením celého desetidenního programu bude 15. května velkolepá komická opera Prodaná nevěsta v holešovské zámecké zahradě.

 Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star