Dny města Holešova – neděle 8. května

Neděle patřila sportu, jídlu a v neposlední řadě také maminkám. Den jsme zahájili slavnostní mší svatou k poctě sv. Jana Sarkandera, na které jsme přivítali významné hosty. Do Holešova dorazil biskup Josef Nuzík a profesor Petr Piťha a další kněží z našeho okolí. Jejich přítomnost přidala na důležitosti i slavnosti tohoto dne.

V odpoledních hodinách pak nastal čirý ruch jak na nádvoří holešovského zámku, tak i na stadionu Míru. Nádvoří se brzy po třinácté hodině zaplnilo diváky, kteří dorazili pokochat své zraky i chuťové pohárky na kulinářskou show vítěze Masterchefa 2020 Romana Staši. Ten poté připravoval tortily, rozdával a podepisoval své knihy a bavil návštěvníky. Společnost Billa pak kromě kuchařské show připravila také zábavné atrakce pro děti. To celé díky spolupráci, kterou s městem Holešov úžeji navázala v loňském roce, kdy se finančně zapojila do revitalizace zeleně s tím související také výstavby altánku v zámecké zahradě. Plaketu altánku pak zástupci společnosti předali vedení města Holešova před koncertem ve velkém sále zámku.

Právě velký sál dnes hostil koncert tří dětských sborů, který byl věnován hlavně maminkám. Užili si jej ale všichni přítomní včetně tatínků, babiček, dědečků a mnoha dalších. Koncert Moravských děti, Plamínku ze 3. ZŠ Holešov a sboru Zvonky ZUŠ Hulín doprovodil symfonický orchestr a byl to nádherný zážitek. Celkem 125 hudebníků představilo ty nejkrásnější pohádkové melodie a k slzám dojalo nejednoho posluchače.

Stěžejní událostí pak byl festival holešovského sportu, který se v Holešově uskutečnil zcela poprvé ve své historii. Byl pojat jako prezentace jednotlivých sportů, možností si je vyzkoušet a zároveň šlo o zajímavé atletické závody. Vše se odehrávalo na atletickém stadionu Míru. Během odpoledne se odprezentovalo celkem 11 druhů sportu - ATLETIKA, FLORBAL, FOTBAL, SOKOL, HÁZENÁ, OREL, CYKLISTIKA, ORIENTAČNÍ BĚH, ŠACHY, VZPÍRÁNÍ a LETEČTÍ MODELÁŘI. Každý si připravil ukázku své činnosti, předával informace a nebyla nouze ani o zajímavosti. Více informací najdete v samostatném reportu zde: https://www.holesov.cz/3091-festival-holesovskeho-sportu-ve-sve-uspesne-premiere.html

Posledním bodem nedělního programu bylo každodenní představení dalšího století našeho města. Tentokrát nás průvodce Karel Bartošek po slavnostním troubení vzal ke kostelu sv. Anny, kde jsme vyslechli informace nejen o historii tohoto kostela, ale také o vývoji města v této části. Kdo dorazil, mohl se například dozvědět, zda na věži tohoto kostela byly či nebyly hodiny… Součástí přednášky byla také prohlídka věže kostela, která byla naučná i tak trochu dobrodružná.

V pondělí se můžeme těšit na představení další knihy, tentokrát půjde o Holešovské příběhy a také na vystoupení některého z oboru ZUŠ F. X. Richtera Holešov. Těšíme se na viděnou v 17 hodin v masných krámech.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star