Dny města Holešova - sobota 14. května

O tom, jak jsou Dny města Holešova různorodé, jsme hovořili už několikrát. Každý den se nám potvrzuje, že právě ta různorodost je velmi vítána. Sobota nebyla výjimkou.

Den byl zahájen vypravením Sarkandrovské pouti smíření, na kterou se vydaly desítky poutníků nejen z Holešova. K holešovskému krojovanému průvodu se připojili nejen nekrojovaní občané města, ale také poutníci z Ludslavic, kteří na sv. Hostýn vyrážejí 14. 5. pravidelně každý rok. V ranních hodinách u kostela převzali poutníci ostatky sv. Sarkandra a s hudebním doprovodem se vydali na dlouhou cestu, protkanou několika zastávkami k modlitbě. První zastavení proběhlo u Památníku smíření, kde se spolu s členem Jednoty bratrské poutníci pomodlili první modlitbu. Cíle cesty pak průvod dosáhl v odpoledních hodinách. V bazilice na sv. Hostýně pak byla v 15 hodin sloužena mše svatá.

Tradičním a oblíbeným bodem programu bývá dopolední koncert Big Bandu Josefa Hájka. Koncert pro Holešov se skvěle vydařil také tentokrát. Samostatný článek je možné si přečíst zde: https://www.holesov.cz/sdileny-clanek/mks/890-koncert-pro-holesov

Během celého dne bylo možné navštívit holešovské památky a v kovárně si návštěvníci navíc mohli užít ukázky kovářského řemesla, které předváděl Jakub Ryška.  Kromě památek bylo po celý den možné navštívit areál Technických služeb. Této možnosti v sobotu využilo na tisíc návštěvníků a měli se opravdu na co dívat. Vystavena byla veškerá technika, jakou TS disponují, bylo možné si prohlédnout třídící linku a připraven byl bohatý program pro děti. Zájemci si kromě propagačních materiálů mohli odnést také pevné pytle pro usnadnění třídění odpadů v domácnostech.

Odpoledne pak patřilo hlavně dětem a milovníkům muzikálů. S představením Popelka do Holešova přijeli členové opavského Slezského divadla v čele s holešovskou rodačkou a představitelkou hlavní role Terezou Kaveckou. Díky krásnému počasí bylo hlediště v kouzelném prostředí zámecké zahrady plné. Známý pohádkový příběh byl divákům podán mile a nápaditě, vyzdvihnout je potřeba skvělé pěvecké výkony a krásné kostýmy. Celý článek zde: https://www.holesov.cz/sdileny-clanek/mks/891-popelce-to-v-zamecke-zahrade-v-holesove-moc-sluselo

Posledním sobotním programem bylo vystoupení kapely Jazzbook- Dixie na nádvoří zámku. Posluchači byli potěšeni osvědčenými dixielandovými skladbami a také neodmyslitelnou improvizací, která k jazzovým večerům patří.

V neděli zakončíme Dny města Holešova programem opět pestrým. V 9:30 bude sloužena mše svatá za město Holešov, jeho občany a partnerská města, následovat bude v 11:00 zasazení pamětního stromu k 700. letům města Holešova. Jste všichni srdečně zváni.

Odpoledne se v hale 1. základní školy uskuteční velkolepá přehlídka holešovských mažoretek, které jsou velmi úspěšné na soutěžích i nesoutěžních přehlídkách. Přijďte se pokochat jejich talentem v 15:30. Současně se představí také taneční soubor Základní umělecké školy.

Vyvrcholením celého jedenáctidenního programu bude v neděli 15. května velkolepá komická opera Prodaná nevěsta v holešovské zámecké zahradě. Představení operního souboru opavského Slezského divadla však překvapí operetní verzí, která byla vlastně tou původní, než ji Smetana znovu přepracoval. Děj opery nás přenese na staročeské posvícení, které se nebude odehrávat jen na podiu, ale vlastně v celém prostoru zahrady a ještě než začnou první tóny předehry, návštěvníci se již od 19. hodiny setkají s řadou milých překvapení a také posvícenského pohoštění tradičními koláčky, preclíky a pitím.

 

Hana Helsnerová

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star