Dluhové poradenství Samaritán je tu i pro Vás

Již 12. rokem funguje sociální služba Dluhové poradenství Samaritán, kterou provozuje Charita Otrokovice. V rámci zjišťování zájmu občanů, začala nyní dluhová poradna poskytovat odborné rady a pomoc lidem zatíženým dluhy i v Holešově.

Za již poměrně dlouhou dobu existence poradny dokázali pracovníci pomoci velkému zástupu lidí, jejichž problémy měly společného jmenovatele – dluhy. Oněch 12 let s sebou přineslo nejen obrovské množství lidských příběhů, v nichž se původně zoufalá situace podařila postupně změnit na naději v důstojný život bez dluhů, ale také poměrně zásadní změny v legislativě, týkající se oddlužení, exekucí apod.

Po poslední takové změně – novele insolvenčního zákona – účinné od 1.6.2019 se pracovníci poradny setkali s velkým zájem klientů o vstup do oddlužení. Sepsat a podat návrh na povolení oddlužení však nemůže jen tak někdo. Tuto možnost má na základě akreditace podle zákona § 182/2006 Sb. služba Dluhového poradenství Samaritán stejně jako advokát, notář, soudní exekutor, nebo insolvenční správce. Ti však mají podání návrhu na povolení oddlužení zpoplatněno částkou 4 840 Kč s DPH u jednotlivce a 7 260 Kč s DPH u společného oddlužení manželů. Dluhové poradenství Samaritán tuto službu poskytuje, stejně jako jiné akreditované osoby, pro své klienty bezplatně. Byť není služba Dluhového poradenství Samaritán pouze úzce zaměřena na zpracovávání Návrhů na povolení oddlužení, lze bez obav říci, že právě o tuto činnost mají naši klienti největší zájem.

Že ne každý dlužník je vykuk, případně hlupák, který si za své neštěstí může sám, dokresluje i následující příklad:

Muž středního věku si půjčil na rekonstrukci družstevního bytu, ve kterém s manželkou bydleli. Po několika letech se však rozvedli a k rodinným potížím se přidali i vleklé zdravotní potíže, kvůli nimž musel opustit své původní zaměstnání a najít si jiné, bohužel hůře placené. Kvůli propadu příjmu nebyl dlužník schopen splácet původní půjčku, což řešil půjčkou novou. Takto se pokusil vytloukat klín klínem ještě v několika případech, než jej dluhová spirála zcela pohltila a nastoupilo exekuční vymáhání jeho dluhů. Dlužníkovi byly prováděny srážky ze mzdy a on tak žil na pokraji chudoby, bez reálného výhledu na splacení svých dluhů. Nakonec se obrátil na Dluhové poradenství Samaritán a po konzultaci s pracovníkem poradny se rozhodl vstoupit do oddlužení. Pracovník služby dlužníkovi sepsal na základě dodaných dokumentů návrh  na povolení oddlužení, který byl soudem akceptován, a oddlužení bylo povoleno. V něm by měl dlužník splácet po dobu pěti let své dluhy prostřednictvím srážek ze mzdy.

Dlužník nyní sice stále žije na pokraji chudoby, ale před sebou má naději na život bez dluhů po úspěšném absolvování procesu oddlužení.

 

Pokud máte problémy s dluhy a chcete je řešit, obraťte se na pracovníka služby Mgr. Milana Sedláře na tel. čísle 734 435 004, případně e-mailem na milan.sedlar@otrokovice.charita.cz a domluvte si konzultaci. Adresa poradny v Holešově je Tovární 1407/28 v Holešově (budova MěÚ Holešov, přízemí – bývalá pokladna). V lichém týdnu od 8 do 12 h, v sudém od 12 do 16 h.

V případě zájmu je možné dohodnout si schůzku v Otrokovicích, kde poradna sídlí na adrese Tř. Tomáše Bati 1255, Otrokovice – Baťov.

dluh.png

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star