Příběhy našich sousedů

V úterý 21. června jsme zažili přínosný a dojemný podvečer v holešovské sala terreně. Konalo se totiž vyhodnocení projektu, spadajícího pod Post bellum, Paměť národa - Příběhy našich sousedů. Tento projekt se v duchu myšlenky „K čemu by byly příběhy, kdyby se nevyprávěly dál?“ snaží zaznamenat vyprávění těch nejsilnějších osudů pamětníků, psát o neznámých hrdinech i místech, která byla svědky zlomových okamžiků nedávných dějin. 

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devátých tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. Mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument.

V rámci vyhodnocení projektů byli veřejnosti představení pamětníci i jednotlivé týmy, které měly na prezentaci svých výsledků krátký časový limit. Bylo až k neuvěření, jak rozmanité prezentace si žáci zvolili. Od zpěvu a vyprávění přes krátké scénky až ke stínovému divadlu.

Výsledné práce pak hodnotila odborná porota v profesním složení: novinář Aleš Fuksa, etnografka Martina Čechmánková a pedagog Radek Šipula. Ti nakonec vybrali tři nejlepší práce. Třetí příčku obsadila 1. ZŠ Holešov, druhé místo patřilo ZŠ Kašava a na prvním místě se umístila ZŠ Hulín.

Jak ale správně poznamenal pan starosta, vítězi se stali všichni, kteří se rozhodli zapojit do tohoto projektu, protože je nesmírně důležité zachovávat a sdílet lidské příběhy a osudy.

O šikovnosti zapojených žáků se můžete sami přesvědčit při prohlížení zpracovaných výstupů na stránkách https://www.pribehynasichsousedu.cz/holesovsko/holesovsko_2022/

Hana Helsnerová

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star