Drásal - to jsou emoce, atmosféra, zážitek

Letošní 29. ročník Nova Bikemaratonu Drásal byl opět vynikající svou atmosférou i podmínkami, které dle závodníků byly nejlepší za posledních několik let. Sobotní den odstartovalo to nejzajímavější ráno z celého roku, kdy celé město spí, ale sotva člověk vkročí na náměstí Dr. E. Beneše, je vše rázem zcela jiné. Plné vzrušení, posledních příprav, ladění posledních detailů…

Přesně v 5:30 vyráží na trať asi stovka těch nejodvážnějších závodníků. Favorit závodu Trachea Obr Drásal zdál se být zpočátku zcela jasný, hned několik závodníků ale dokázalo hezky zamíchat kartami, a tak jsme na různých místech v čele závodu vídali jiné bikery. Honza Jobánek ale mistrovsky potvrdil svou roli favorita, kdy po necelých osmi hodinách proťal jako první OBR pomyslnou cílovou pásku. Co je ale neuvěřitelné, že vítěze tohoto závodu Jana Jobánka a stříbrného Michala Bubílka v cíli dělilo pouhých 9 vteřin. V závodě na 173 km téměř nevídané. Třetí místo patřilo holešovskému rodákovi Radkovi Šíblovi.

V elitní trase A byl jako favorit ředitelem závodu Ondrou Fojtíkem jmenován Lubomír Petruš a ani tentokrát se Fojtík nemýlil a v cíli jsme jako prvního přivítali právě zmíněného závodníka, který má letos neskutečnou formu a sbírá jeden úspěch za druhým. Mimo jiné vyhrál také Rohálovskou 50.  Na druhém místě za ním dorazil Matouš Ulman a třetí v cíli pak byl Marek Bartůněk. Mezi ženami kralovala Zuzana Boháčová.

Ačkoliv se ještě ráno zdálo, že si olympionik Jaroslav Kulhavý letošní start na Drásalovi rozmyslel, nebylo tomu tak. Kulhavý se na start dostavil, ale tentokrát se zařadil do kategorie B a zajel si závod takzvaně „na pohodu“.

Díky podpoře města Holešova si pak zájemci mohli zdarma zajet rodinnou „open“ jízdu, kterou si pod svá křídla vzal starosta města Holešova Rudolf Seifert. Šlo o 16 km trasu, která ale také nedala nic zadarmo a nabídla zajímavý terén i s nemalým převýšením.

Novinkou letošní sezóny pak byl bezplatný start všech dětských kategorií. Město Holešov v rámci podpory sportování dětí a mládeže všem dětem startovné zaplatilo.

Veškeré výsledky najdete v odkazu zde: https://sportsoft.cz/cs/zavod/results/7273?rid=6650&eventid=12

Nova Bikemaraton Drásal opět potvrdil, o jak kultovní záležitost jde. V průběhu dne jsme viděli mnoho dřiny, velké emoce, projevy fair play, bojovnost i přátelskou atmosféru. Přesně tak, jak se na pořádný legendární závod sluší a patří.

Ze závodu vznikla také reportáž Holešov TV: https://www.holesovtv.cz/sport/100-takovy-byl-drasal-2022 

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star