Festival židovské kultury zahájen, prožít bylo možné leccos

Festival židovské kultury je letos svým podtitulem malinko odlehčenější, přesto si ale udržuje svoji vážnost. Prvním bodem programu totiž tradičně bývá, a i letos byl, pietní akt, kdy společně vzpomínáme na umučené židovské občany Holešova. Letos byl tento akt obohacen o zasazení festivalového stromu. Habr bude snad statečně růst, stejně jako roste a pokračuje naše festivalová tradice. Je nám také velkou ctí, že 22. ročník Festivalu židovské kultury Ha-Makom navštívila velvyslankyně Státu Izrael J. E. Anna Azzari. Ta právě na tuto myšlenku navázala slovy, že je dobré dívat se vpřed a myslet na budoucnost…jaká asi bude za deset, patnáct nebo sto let…

Na slavnostním zahájení jsme pak přivítali další významné hosty, kteří jsou dlouhodobými podporovateli nejen tohoto projektu, ale všeobecně kulturního života v našem regionu. Kromě velvyslankyně dorazil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, zastupitelka Zlínského kraje Olga Sehnalová nebo předseda Židovské obce Brno Jáchym Kanarek. Velvyslankyně při svém projevu ocenila a poděkovala za pořádání festivalu, který Židy představuje jako lidi, neobrací pozornost pouze na holocaust, nezabývá se pouze jejich smrtí, ale naopak představuje jejich život. Všichni mluvčí včetně pana starosty se zastavili u letošního podtitulu festivalu „Vtip jako zbraň“. Shodli se na tom, že v dnešní době je to téma velmi potřebné, hezky ho pak vysvětlil hebraista a herec Achab Haidler.

Následovala vernisáž dvou výstav, které připravilo Městské muzeum a galerie. Zahájena byla výstava „Obrazy Benjamina Waltera“ a výstava „Veselé putování židovskou historií“

Kramářská píseň inspirovaná povídkou I. B. Singera o něžném souznění dvou hlupáků O věrné a neutuchající lásce hloupého Lemela a hloupé Cipy, kterou spolu se členy D6K a dalších ochotníků připravila Vladimíra Dvořáková, pak podtrhla celou myšlenku festivalu, jak lze humor použít jako zbraň. Bez trochy nadsázky to totiž v životě nejde.

Zahajovací koncert byl letos velkým překvapením. Kapela HaChucpa u nás není příliš známá, její vystupování v Holešově bylo navíc ohroženo, ovšem dorazila a předčila veškerá očekávání. Připravila pro posluchače příjemný první festivalový večer.

Skutečnou třešničkou na dortu pak byla večerní návštěva židovského hřbitova, kterou si nenechaly ujít zástupy lidí. Achab Haidler nám okouzlujícím způsobem sobě vlastním představil zvyklosti židovského pohřbívání, vysvětlil, proč se kladou na hroby kamínky, jakým směrem se Židé pochovávají, zodpověděl všechny dotazy a samozřejmě nevynechal ani humor, protože ten přece nemůže chybět v žádné fázi lidského bytí.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star