Druhý den festivalu v krásném prostředí synagogy

Atmosféru, jakou umí navodit jen Šachova synagoga, si ve středu mohli návštěvníci Festivalu židovské kultury užít plnými doušky. Odehrával se zde totiž celý středeční program, sestavený opět tak, aby byly uspokojeny všechny žánrové požadavky návštěvníků festivalu.

Kdo se chtěl vzdělávat, mohl navštívit odborné přednášky Ing. Arch. Jaroslava Klenovského o obnově židovských památek nebo PhDr. Lenky Uličné, Ph.D o „tajemstvích z půdy“ – genizy, což jsou místa v synagoze, do kterých se ukládají opotřebované Tóry, ostatní posvátné knihy nebo jiné posvátné předměty.

Kdo chtěl „číst“ v hebrejských nápisech, mohl se spolu s Achabem Haidlerem naučit rozpoznat jednotlivé znaky a porozumět významům slov, která najdeme na zdech Šachovy synagogy.

Kdo se chtěl bavit a smát, mohl s Jiřím Arje Klimešem absolvovat exkurz do tajů židovského humoru. Kdo chtěl být zasvěcen do oslav židovských svátků, mohl si poslechnout komponovaný pořad opět Arje Klimeše, kterého doprovázeli skvělí olomoučtí hudebníci.

A konečně kdo se chtěl nechat opájet nádhernou hudbou, jistě si nenechal ujít tradiční koncert při svíčkách, na kterém letos vystoupila skupina Avrix ve složení Kateřina Jurášková (zpěv), Danuše Pospíšilová (kytara) + Miroslava Kollerová (africký buben). Dámy se představily s hudbou renesanční, která plynule přešla k písním španělským a sefardským. Celý úžasný večer vyvrcholil jednou z nejoblíbenějších světových písní „Jeruzalém ze zlata“, která za svitu hořících svíček nemůže člověka nechat chladným.

A právě to jsou okamžiky, kdy si člověk uvědomí podstatu toho, o čem je už druhý den řeč (a je to samozřejmě léty ověřené tvrzení) – že je potřeba žít teď a tady.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star