Hřbitov zas a znovu, přednášky, čtení i skvělá hudba

To vše bylo na programu třetího festivalového dne. Židovský hřbitov, jak se zdá, přitahuje pozornost návštěvníků jak za tmy, tak za bílého dne. Svědčí o tom hojná účast návštěvníků na všech prohlídkách, které byly v rámci programu připraveny. Každá prohlídka je jiná, na každé se dovídáme jiné zajímavosti a pokaždé má jiné kouzlo. Proto jsme se také rozhodli jednu takovou prohlídku židovského hřbitova zachytit kamerou a vytvořit volné pokračování dokumentu, který vyšel v minulém roce. Vloni jsme se spolu s Achabem Haidlerem a Vraťou Brázdilem věnovali Šachově synagoze a vznikla krásná věc – dokument Dům lásky. Výsledek si můžete pustit zde: https://www.holesovtv.cz/kultura/108-dum-lasky-sachova-synagoga 

Letošní dokument o židovském hřbitově bude snad podobně zdařilý. Vsadili jsme na osvědčené průvodce, kteří o židovství i židovském pohřbívání mluví tak zaníceně, že hltáme každé jejich slovo.

Mimo to dnes přednášeli skvělí řečníci. Od Jana Machaly, městského muzeologa, jsme se dozvěděli, jaký byl osud nové synagogy, která byla před 80 lety zapálena nacisty. S poutavou přednáškou se představil také Dr. Daniel Soukup z Olomouce, který taktéž patří k oblíbeným hostům Festivalu židovské kultury v Holešově.

Dá se hovořit jedním dechem o židovství a divadle? A dají se tyto dvě „věci“ porovnávat? Ale jistě, a to velmi zajímavě a občas i humorně. U diskuse na toto téma se sešli Jaroslav Achab Haidler spolu s Jiřím Arjem Klimešem, výborně ale sekundovali také posluchači, kteří se nebáli vložit se do diskuse. Věřím, že si mnozí z nás odnášeli mnohá vysvětlení, a pokud ne, tak minimálně podněty k zamyšlení.

Oddechovkou dnešního dne bylo scénické čtení Achaba Haidlera, který do ruky vzal knihu Lea Rostena - Pan kaplan má stále třídu rád. Humoristická kniha, která baví generace lidí, ukazuje mimo jiné květnatost našeho jazyka, za což vděčíme skvělému překladu. V Achabově podání navíc šlo o divadelní zážitek.

Večer už pak patřil hudbě. Sváteční Heda – Vlaďka Dvořáková se svojí dcerou Ester dokázaly z obyčejného čtvrtečního večera udělat opravdovou slavnost. Krásnou autorskou hudbou, procítěným podáním i doplněným přednesem humorné poezie.

Posledním bodem programu byla filmotéka na nádvoří zámku, kde byl promítnut rodinný animovaný film Kde je Anne Franková.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star