Festival židovské kultury Ha-Makom vyvrcholil sobotním programem

Je skvělé, že součástí holešovského zámku jsou nádherné arkády, které se pro nás staly útočištěm při sobotním programu Festivalu židovské kultury. Ačkoliv se předpověď počasí nenaplnila hned v ranních hodinách, hlediště koncertu Big Bandu Josefa Hájka jsme rovnou směřovali hlavně pod arkády. Ty následně praskaly ve švech, protože Big Band má v Holešově opravdu hodně obdivovatelů. A i když jsme zaznamenali oznámení, že se jednalo o poslední koncert tohoto uskupení, budeme věřit, že se rozhodnutí dá ještě zvrátit. Na pódiu jsme přivítali Petera Lipu a skvělé sólistky a užili jsme si perfektní dopolední matiné.

Odpolední program už ale byl deštěm poznamenán, opět jsme se proto uchýlili do arkád. Máme velkou radost, že k nám dorazili loutkoherci z divadla Starost s „košer“ židovským vystoupením s historickými marionetami. Představili nám povídku Vojty Rakouse „Když se tloukla okna“.

Jak vhodné jsou arkády pro módní přehlídku, jsme se dozvěděli vzápětí, kdy jsme mohli vidět a obdivovat elegantní historické kostýmy a nádherné klobouky z Kloboukového klubu Dantes Brno. Dámy nám představily proměnu módního světa od secese po protektorát, kterou doplnily o spoustu zajímavých informací a perliček.

Závěrečný koncert celého festivalu obstarala kapela Mackie Messer Klezmer Band. Už v loňském roce sklízela velmi kladný ohlas a letos tomu nebylo jinak. Souhra hudebních nástrojů, rytmické skladby i tklivější písně bavily posluchače natolik, že neváhali vstát z židlí a zatančit si přímo na nádvoří nebo v arkádách.

Celý festival jsme zakončili ve veselém duchu, přesně v duchu letošního motta. Jak jsme si během týdne několikrát připomněli, humor a nadhled je potřeba za všech okolností, tak jsme se ani z nepřízně počasí nezhroutili a užili si festival do posledních chvil. Doufáme, že se líbil i návštěvníkům – a dle návštěvnosti, která je rok od roku vyšší, věříme, že ano.

Festival židovské kultury Ha-Makom Holešov 2022 byl spolufinancován Zlínským krajem a Nadačním fondem obětem holocaustu. 

Budeme se těšit v příštím roce na viděnou při dalším ročníku Festivalu židovské kultury Ha-Makom.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star