Barokní hudba do holešovského zámku zkrátka patří

Letní škola barokní hudby se v našem městě konala už podvanácté, celkem ale letos slaví výročí už dvacáté. Stejně jako každý rok byly na začátku srpna prostory holešovských budov zaplněny lidmi, zpěvem, hrou na hudební nástroje a hlavně všeoplývajícím talentem. Letošní ročník letní školy měl rekordní účast - 205 nadějných mladých lidí, kteří míří vzhůru, pilně trénují, vzdělávají se, navzájem se podporují a výsledky své práce následně prezentují publiku při závěrečných koncertech. Jde o unikátní projekt - hudební workshop, jediný svého druhu v ČR. 

I když plány, jak oslavit toto krásné výročí, byly honosnější a pořadatelé zvažovali například představení hudby přímo na kanálech Neptunova trojzubce, kvůli zvýšeným nákladům a zároveň snížení dotací se oslavy v tomto duchu nemohly uskutečnit. „Myslím ale, že letošní ročník je stejně tak vydařený jako všechny předešlé, nic mu nechybí a i navzdory nepříznivé situaci probíhá se všemi náležitostmi,“ říká spokojeně Roman Válek, hlavní organizátor Letní školy barokní hudby.

A přece byl letošní ročník výjimečný, hostil rekordní počet účastníků. Jen dětská třída si za dva roky svého působení získala takové renomé, že se do ní letos přihlásilo 50 dětí a dospívajících hudebníků. Otázkou zůstává, zda i Holešov nebude Letní škole barokní hudby jednou malý. „Tak samozřejmě by bylo skvělé, kdybychom jednou mohli třeba využívat i druhé patro holešovského zámku. Zámek je nádherné místo s úžasným geniem loci. Pro všechny účastníky je to mimořádná zkušenost hrát a zpívat barokní hudbu v prostorách pro to určených. Pomáhá jim to se vžít do doby, kdy v zámku opravdu barokní hudba zněla a o to lepší pocit si potom odvážejí,“ dodává s úsměvem Válek.

Letošním tématem je Händelovo vrcholné dílo Triumf času a pravdy. „Toto téma nosím v hlavě už dvacet let. Je velmi symbolické. Už při prvním ročníku, kdy jsme Letní školu barokní hudby zahajovali Händelovým Mesiášem, jsem věděl, že pokud tento projekt zvládne dvacet let, pak přijde čas právě na Händelovo vrcholné dílo. Symbolicky lze název chápat jako zápas mezi věčnými hodnotami duchovními, které triumfují nad hodnotami pozemskými, pomíjejícími a konzumními. Důležitý je také jakýsi morální podtext, který je i dnes stejně tak aktuální, jako byl v 18. století,“ dodává Válek.

Ve středu 10. 8. se při Zámecké noci představili studenti na zámeckém nádvoří. Ve čtvrtek si publikum získala dětská třída, letos i s tanečním oddělením. Vyvrcholením pak byl společný páteční koncert, kdy velký sál hostil velké vokálně - instrumentální těleso, které se představilo pod taktovkou Romana Válka. Letní škola barokní hudby nám opět připravila nezapomenutelné okamžiky.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star