Výstraha ČHMÚ - 21. a 22. 8. - velmi vydatný déšť a povodňová bdělost

Výstraha před jevem s vysokou pravděpodobností výskytuPovodňová bdělost
Platnost: od 21.8.2022 11:50 do 23.8.2022 00:00

Vzhledem k očekávaným srážkám může dojít k dosažení 1. SPA. Lokálně může dojít na menších tocích k dosažení vyšších stupňů povodňové aktivity, a to zejména v místech, která jsou již nasycena z předchozích srážek.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Vzestupy hladin řek, kdy se voda ještě nevylévá z břehů. Možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu (na www.chmi.cz nebo v médiích). Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí a pohybu v korytě toku.

Výstraha před jevem s vysokou pravděpodobností výskytuVelmi vydatný déšť
Platnost: od 21.8.2022 14:00 do 23.8.2022 00:00

Velmi vydatný déšť s úhrny nad 40 mm/6h nebo nad 60 mm/24h.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Zvýšený odtok vody z krajiny, průtoky vody přes komunikace, zanesení komunikací unášeným materiálem. Snížená viditelnost a riziko aquaplaningu. Zhoršený odvod srážkové vody kanalizací. Riziko podmáčení a následných sesuvů, snížení stability stromů v podmáčené půdě. Při silném dešti je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů nebo podemletí komunikací.

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star