Skutečná dožínková slavnost

Přesně takovou oslavu lidské práce a úsilí jsme zažili v neděli 28. 8. v Holešově. Nádherná slavnost, kterou zdobil každý detail – ať už jde o obdivuhodný průvod, krásné kroje, historické bicykly, salvy mušketýrů, dechovou hudbu, pěvecký sbor, který se dostane pod kůži, perfektně nazdobený kostel, koně nastrojené jako na jízdu králů nebo třeba slova, která vedou k zamyšlení. Dožínky Mikroregionu Holešovsko jsou slavností, kdy nejde pouze o to, projít se městem v krojích, ale také ctít tradici a uvědomovat si význam dožínek. Přesně, jak o tom hovořil starosta města Holešova Rudolf Seifert při slavnostním zahájení.

Kulturní program v zámecké zahradě byl skvělý od začátku do konce. Atmosféru navodila Holešovská muzika, představili se mušketýři Green regiment Kurovice, folklorní soubory Omladina Martinice, Všetulské Hanáček, Zrníčko TYMY, Jabloňka Martinice nebo Valašský krúžek Rusavjan. Velké pozornosti se těšil také Zdeněk Knedla alias Železný Zekon se svým siláckým vystoupením obohaceným o humorné průpovídky. Neděli jsme zakončili tak, jak jsme ji začínali – s Dechovou hudbou Sebraňáci, skládající se z mladých talentovaných muzikantů. Ráno doprovodili slavnostní průvod do kostela a odpoledne zahráli na rozloučenou.

Během dne bylo možné nakoupit na jarmarku, zkusit štěstí v tombole, svézt se kočárem, vláčkem Pacifikem nebo na kolotoči.  Součástí dožínek bylo Rozloučení s prázdninami, které pro děti připravilo SVČ TYMY.

Samostatný program pak probíhal na kovárně, letos na téma drátenictví. Návštěvníci se dozvěděli o historii tohoto řemesla, mohli také nakouknout pod ruku „drotérce“ a mohli si drátování také vyzkoušet. Divadelní scénku na toto téma si připravili naši osvědčení ochotníci - manželé Machálkovi a manželé Poláškovi. Divákům byla předložena milá rodinná zápletka s předvídatelným, avšak o to úsměvnějším rozuzlením. Všichni se opravdu hodně nasmáli. K tomu hrál harmonikář a koval kovář, co víc si přát… Snad jen, aby vydrželo počasí. To se bohužel nestalo, a tak jsme se chvílemi museli uchýlit pod stany a deštníky. Na slavnosti to ale Dožínkám Mikroregionu Holešovsko nijak neubralo.

Děkujeme za ně všem pořadatelům, kteří se do organizace zapojili, vystupujícím hostům, všem krojovaným i všem návštěvníkům. Dožínky Mikroregionu Holešovsko byly spolufinancovány Zlínským krajem.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star