Registrační centrum pro uprchlíky v areálu policejní školy Holešov

Je mně líto, ale musím takto komentovat to, co se děje v areálu Ministerstva vnitra a Vyšší a střední policejní školy MV Holešov. Od poloviny minulého týdne se šíří různé informace o budování registračního a záchytného centra pro cizince v tomto areálu. Je to pravda, jen, bohužel, zatím nedokázala Policie ČR vydat oficiální informaci k uvedené situaci.
Musím konstatovat, že osobně jsem se dozvěděl neoficiálně o tomto záměru ve středu 31. 8. prostřednictvím tamtamů ze školy a o den později mně tato informace byla potvrzena vedení Krajského ředitelství PČR. Od té doby jsem absolvoval několik schůzek a řadu telefonátů a snažil se dovést zástupce policie a cizinecké policie k vydání tiskové zprávy a informování veřejnosti o tom, co se vlastně v areálu školy děje.
Není místo na dlouhé psaní, ale velmi rád bych byl, aby nutné a potřebné úkony a související věci s migranty komentovala policie sama - aby nedocházelo ke zbytečným zkreslením a nejasnostem. Oficiální zpráva o všem, co se v Holešově děje, bude zveřejněna snad dnes večer nebo zítra ráno. Ale záleží na Policii ČR. Jinak bude město informace předávat na úrovni, které v současnosti má.
A jen ve zkratce - Policie ČR v posledních týdnech registruje na území Zlínského kraje zvýšený počet uprchlíků - z 90 % ze Sýrie. Tito utečenci, byť nelegálně přecházející hranice ČR ze Slovenska, mají statut válečných uprchlíků. Tedy nejedná se o ekonomické migranty apod. Z toho důvodu již několik let nemusejí končit v uprchlických zařízeních, ale jsou posíláni - po registraci a identifikaci - do míst svého "vysněného" cíle - tedy do Německa nebo Rakouska či dále na západ.
Všichni, kteří tedy budou zadrženi na území Zlínského kraje, mají projít tímto zařízením, budou zde ztotožněni a registrováni a policie je bude po těchto úkonech odvážet na nádraží - pro nás do Hulína. Odtud budou směřovat na Prahu popř. na Břeclav, tedy do míst kde mají své rodiny nebo známé a kam míří (tedy a opět především Německo).
Centrum v holešovské škole je střeženo cizineckou i pořádkovou policií a nikdo není schopen se z areálu dostat. Takže podle vyjádření policie, Holešováci se s těmito lidmi asi vůbec nesetkají a oni nemají možnost areál školy či transport na nádraží opustit.
Ale, město skutečně čeká na oficiální zprávu a informace z Policie ČR a budeme okamžitě informovat veřejnost všemi možnými prostředky.
To, že jsem se snažil příslušné odpovědné pracovníky PČR přesvědčit o nutnosti informovat veřejnost již v závěru minulého týdne platí a snad již k tomuto dojde. A to, co se šíří na sociálních sítích, prosím, berte s rezervou.
Město bude nadále spoluobčany informovat podle aktuální situace a nebudeme čekat již na policii.
R. Seifert

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star