Začalo restaurování unikátní Černé kaple

Temná krása a kouzlo Černé kaple již učarovalo nejednomu návštěvníkovi holešovského farního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Nyní se toto monumentální dílo, která nechal zhotovit František Antonín hrabě z Rottalu ve svém stesku po manželce Marii Cecilii, dočká restaurování. Postará se o něj jeden z nejlepších českých restaurátorů sochařských děl, akademický sochař Filip Novotný, kterého známe již díky nádherně odvedené práci jak v kostele, tak i na Morovém sloupu.

„Černá kaple, kterou sochařsky vyzdobil geniální sochař Gottfried Fritsch, je nejen nejhodnotnějším a nejnádhernějším uměleckým dílem v Holešově, ale patří k předním památkám nejen Moravy, ale celé Evropy,“ vysvětluje Karel Bartošek, historik města. Kaple nese název podle převládající barvy, která je kombinací černého a šedého umělého mramoru na stěnách, od kterých se výrazně odráží bílý štuk soch a zlacené hlavice pilastrů. „Fritsch v pohřební kapli hrabat z Rottalu vystřídal několik slohů - zatímco tzv. Očistcový oltář, který se zrovna restauruje, je vrcholně barokní, sochy donátora kaple, Františka Antonína, hraběte z Rottalu a jeho manželky Marie Cecilie jsou rokokové, oltář Krista v zahradě Getsemanské je první klasicistní sochařské dílo nejen u nás, ale v celé Evropě,“ pokračuje Bartošek.

Pod kaplí byla vybudována krypta jako místo posledního odpočinku hraběcí rodiny Rottalů, později i Vrbnů. V současnosti je zde uloženo celkem dvanáct rakví. Krypta není zpřístupněna veřejnosti.

 

Černá kaple byla vysvěcena 25. 7. 1748 olomouckým biskupem a kardinálem Ferdinandem Juliem hrabětem z Troyer. Sochy v kapli byly naposled restaurovány těsně po skončení 2. světové války. Nyní byl stav sochařské výzdoby vyhodnocen jako velmi špatný, zahájení restaurování tedy přišlo právě včas. Práce jsou rozvrženy na několik let a jsou plně hrazeny z dotačního programu Ministerstva kultury.

Gottfried Fritsch byl mistrem detailu. Slavné jsou jeho ještěrky, prohánějící se po Getsemanské zahradě i nádherné krajkoví róby paní hraběnky. Černá kaple je dílem nevídané umělecké hodnoty a právem si zaslouží tu nejlepší péči.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star