Letošní Dožínky propršely i nadchly

Letošní Dožínky Mikroregionu Holešovsko se od předcházejících ročníků této akce lišily ve dvou zásadních bodech. Jednak se přesunuly ze Smetanových sadů, kde probíhaly v dřívějších letech, do parteru zámecké zahrady, což přineslo jednak možnost, aby všichni návštěvníci seděli pěkně pospolu a na všechny akce pěkně viděli, jednak ale i ostrý, studený vítr, který v této části Holešova skutečně řádí. Druhou změnou bylo počasí. Zatímco doposud vždy holešovský děkan Jerzy Walczak svou přímluvou u sv. Petra zajistil (někdy zcela na poslední chvíli) sluníčko, nebo alespoň sucho, letos tento svůj úkol zřejmě podcenil a Dožínky doprovázel vydatný déšť s občasnými přestávkami, kdy buď lilo, nebo mrholilo.

Ale ani nepřízeň počasí nedokázala dožínky našeho mikroregionu pokazit. Dožínkový průvod od kovárny do děkanského chrámu Nanebevzetí Panny Marie sice byl poněkud menší – majitelé bohatých hanáckých krojů se oprávněně báli dešťových přívalů, které jejich kroje mohly skutečně nenávratně poničit a chovatelé koní ze vzdálenějších vesnic se stejně tak oprávněně obávali o zdraví svých miláčků, kteří by se mohli cestou z a do Holešova nachladit. Ostatně proslulý „hanácký kavalerista“, starosta Ludslavic Vojtěch Adamík, který každoročně zahajuje dožínkový průvod na svém krásném oři s českou vlajkou, letos poprvé z obavy o zdraví svého koně i z důvodu vlastních zdravotních problémů nesl prapor pěšmo. Ale jádro průvodu zůstalo – hasiči nesoucí prapory jednotlivých obcí, mušketýři z Kurovic, spolek pro zachování tradic z Jankovic, krojovaní Hanáci z Martinic a samozřejmě starostové obcí z mikroregionu, prostě ti nejtvrdší a nejstatečnější nakonec udělali krásnou podívanou.

Dožínkovou mši svatou v nádherně vyzdobeném kostele celebroval holešovský děkan, který trošku i přiznal svou vinu na špatném počasí, či na nezajištění počasí dobrého. Ale jinak mše proběhla mimořádně mile, krojovaní představitelé v pořádku předali obětní dary, které symbolizovaly skutečné poslání dožínek – tedy díkuvzdání za úrodu a tedy i za chléb, který je nám darován.

No a následující dožínkový program byl už přes všudypřítomné mokro a lezavou zimu skvělý a nálada ještě skvělejší – jistě i díky perfektnímu pohoštění a specialitám od mladých holešovských farníků, kteří také obětavě připravili v sobotu všechny ty desítky lavic a stolů, i vynikajícím pokrmům a nápojům z rymického bistra. Na vlastním programu se podíleli jak osvědčení vystupující – Holešovská muzika, folklorní soubory Zrníčko, Jabloňka a Maminy s dětmi z Jankovic, scholy z Rymic a z Holešova, ale také skvělá nová čísla – Hanácká beseda z Kojetína, komentované vystoupení mušketýrů z Kurovic, kteří předvedli způsob boje za třicetileté války, ženský pěvecký soubor Nedachlebjan z dřívějšího kněžského působení našeho děkana, obnovení Holešovští trubači s programem mysliveckých fanfár a hlaholů, bavič Josef Alois Náhlovský i vynikající harmonikář Antonín Adamec ze Suché Lozi. A na závěr se obecné zábavy ujali nečekaně holešovský děkan a starosta Martinic, kteří to pořádně roztočili, takže dožínky ve skvělé atmosféře vrcholily až ve večerních hodinách. Přes zoufalý déšť se programu zúčastnilo hodně návštěvníků, chvílemi jich bylo víc, než v dřívějších ročnících, zalitých sluncem.

Velký podíl na úspěchu letošních dožínek, navzdory nepřízni počasí, měli jistě všichni skvělí účinkující, aktivní představitelé obcí mikroregionu, zejména starostové (v čele se starostkou Kurovic a pracovnicí mikroregionu Mgr. Lenkou Koutnou) a především „motor“ celé této akce, starosta Rymic a předseda Mikroregionu Holešovsko Ing. Martin Bartík se svou pravou rukou, Annou Zapletalovou.

Takže díky za letošní Dožínky a ať žijí Dožínky Mikroregionu Holešovsko 2018!

 

Karel Bartošek

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star