Atletika Holešov se stává postrachem soupeřů po celé republice

„Holešovští atleti drtí jednoho soupeře za druhým!", začíná dnešní rozhovor Jakub Hřib, šéftrenér klubu. A hned pokračuje: „Celé září bylo velmi náročným měsícem. Dětem začal školní rok, řadu z našich posil skolily podzimní bacily a do toho probíhalo vyvrcholení soutěží družstev napříč kategoriemi."

 

Atletické soutěže družstev jsou obdobou tradičních kolektivních sportů. Na tyto závody je třeba nasadit maximálně početné družstvo (v žactvu do počtu 20, ve starších kategoriích pak až do počtu 24 závodníků), a obsadit ideálně celé spektrum atletických disciplín (běhy, skoky a hody). Sportovní boj s velkokluby z krajských měst a dalších dlouhodobě silných oddílů a klubů nejen z celé Moravy je pro družstva Atletiky Holešov velmi nerovný. Hoši i děvčata napříč kategoriemi však v závěru letošní sezony jasně ukázali, že veškerý čas a píle, věnované tréninku, mají rozhodně smysl a klub z jedenáctitisícového Holešova dokáže připravit plnohodnotně konkurenceschopná družstva!

 

MLADŠÍ ŽACTVO

Mladší žactvo závodí v rámci tříkolové krajské soutěže družstev, z níž 5 nejúspěšnějších postupuje do Semifinále Mistrovství Moravy a Slezska družstev. Tento první krok se v letošní sezoně povedl pouze žákům, kteří krajskou soutěž poměrně suverénním způsobem ovládli. Děvčata doplatila na početnou marodku, a obsadila až 6. pozici. Tím ovšem tažení mladých nadějí holešovské atletiky neskončilo. Kluci uspěli i v Semifinále, a vybojovali postup na Mistrovství Moravy a Slezska družstev! To se uskutečnilo v neděli 2. 10. 2022 v Kopřivnici a kluci díky hromadě osobních rekordů a především velmi obětavému přístupu zaskočili soupeře z Olomouce, Ostravy či Brna, a obsadili 3. příčku! Stali se tím pádem třetím nejlepším atletickým družstvem kategorie mladších žáků na Moravě a ve Slezsku pro rok 2022! Zajímavostí, podtrhující kvalitu holešovských kluků, je, že tohoto historického úspěchu dosáhli v počtu pouze 10 závodníků.

 

STARŠÍ ŽACTVO

Systém soutěží družstev staršího žactva přesně kopíruje situaci v mladší kategorii. Jedná se o věkovou skupinu 14 a 15 letých sportovců, a barvám Atletiky Holešov se i v této kategorii letos velmi dařilo. Krajskou soutěží prošla obě družstva bez větších problémů (žákyně bronzové, žáci na 4. místě), a vybojovala si tak postup na Semifinále Moravy a Slezska. To se uskutečnílo 30. 8. ve Zlíně a takříkajíc s odřenýma ušima postupovou pozici (5. místo) na Mistrovství Moravy a Slezska urvalo družstvo děvčat. V tomto boji dokázaly holešovské holky vyřadit například soupeřky z Moravské Slavie Brno. Nejvyšší moravská soutěž pak byla pro holky novou zkušeností. Celkové místo by se mohlo zdát jako neúspěch. Patřit však k moravské elitě, opět v konkurenci klubů s profesionálním zajištěním – z Ostravy, Brna nebo Olomouce, se jedná o velký úspěch a hlavně

velký příslib do dalších let!

 

DOROSTENKY

Že je třeba vytrvat a nenechat se odradit prvotními neúspěchy, je dlouhodobou strategií klubu. Už loňská sezona ukázala, že klub dokáže své členy udržet a motivovat k pravidelnému tréninku, když družstvo juniorek bylo 3. nejlepší na Moravě a 8. v celé republice. Minimálně podobného úspěchu si hned na začátku letošní sezony vytyčilo dosáhnout velmi perspektivní družstvo dorostenek. V základní tříkolové soutěži, společné pro celou Moravu a Slezsko, dokázaly holky vybojovat fantastickou stříbrnou medaili. Závěrečné třetí kolo soutěže (10. 9. v Břeclavi) navíc naprosto suverénně ovládly! Díky medailové pozici z moravskoslezské soutěže děvčata postoupila na Mistrovství ČR družstev. To v neděli 25. září hostila Plzeň. Holky bojovaly jako lvice, padla spousta nejlepších osobních výkonů. V obrovské konkurenci velkoklubů z Prahy, Brna, Ostravy

nebo domácí Plzně to letos na lepší než 7. místo nestačilo. Být však 7. nejlepším klubem v republice určitě není žádnou ostudou!

 

ÚSPĚCHY V BARVÁCH GYMNÁZIA

Dorostenečtí a juniorští reprezentanti klubu v posledních letech po ukončení základní školy rádi zůstávají v Holešově a své další studijní působení spojují s místním Gymnáziem Ladislava Jaroše. Vedení školy pochopilo, že vzájemná spolupráce klubu a školy, postavená na férových pravidlech, může být pro všechny prospěšná. Sportovci nemusí opouštět kvůli studiu město, škola může ve sportovních soutěžích, narovinu – bez většího vlastního přičinění, získávat ne zrovna zanedbatelné úspěchy. Důkazem je letošní podzim. V rámci okresního kola Středoškolského atletického poháru, které proběhlo na holešovském atletickém stadionu 16. 9., družstva hochů i děvčat doslova deklasovala soupeře z dalších škol, a vybojovala si postup do Krajského kola této soutěže. To uspořádal atletický oddíl v Uherském Hradišti 29. 9. Počasí atletice přálo a atleti i atletky v barvách gymnázia byli opět těžkou konkurencí pro účastníky z dalších nejúspěšnějších středních škol z celého Zlínského kraje. Kluci nakonec obsadili nepopulární 4. příčku. Děvčata nedala soupeřkám ze Zlína, Uherského Hradiště nebo Valašského Meziříčí nejmenší šanci a soutěž zcela suverénně vyhrála! Díky tomu se holkám podařilo postoupit na nejvyšší středoškolskou atletickou soutěž, která proběhne 12. října v Břeclavi! Podle bodového zisku z Krajského kola se navíc jako velmi reálný rýsuje boj o některou z medailových příček!

 

"Všechny tyto úspěchy jsou výsledkem dlouhodobé, trpělivé, doslova mravenčí, práce s dětmi a mládeží v klubu. Vím, že to všechny trenéry a činovníky klubu zavazuje k další nelehké každodenní práci, protože za všemi těmito úspěchy stojí stovky hodin tréninků, trpělivost a hlavně víra, že když se chce, tak to jde!", uzavírá Jakub Hřib rozsáhlý výčet atletických úspěchů z posledních týdnů, na které může být město právem pyšné!

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star