Ve Všetulích se hodovalo

Pro tradiční Všetulské hody letos pořadatelé zvolili správný termín a „vychytali“ krásné počasí.  Po propršeném týdnu se v neděli 2. října na všechny přítomné smálo sluníčko.

Přes Všetuly prošel krojovaný průvod v doprovodu dechové hudby a u zvonice, zasvěcené sv. Františku z Assisi, pak proběhla mše svatá. Následný program už ale neprobíhal v parku jako obvykle, útočištěm se tentokrát stala tělocvična v SVČ Tymy, kde vystoupil Dětský folklórní soubor Všetulské Hanáček a probíhala zde také soutěž o nejlepší koláč a další doprovodný program.

Neodmyslitelně ke Všetulským hodům patří svatofrantišské požehnání zvířatům. Nejhojněji zastoupeni byli samozřejmě pejsci, ale nechyběli ani koně a dokonce i jeden králík. Při požehnání byl přítomným přednesen příběh o pelikánovi. Pelikán je starokřesťanským symbolem Krista. Traduje se, že pelikán si v případě nouze o potravu svým zobákem rozklová vlastní hruď a pak mláďata krmí krůpějemi své vlastní krve. Jde o oblíbený výjev křesťanské ikonografie pocházející z gotiky a je často námětem náboženských písní.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star