Výsledky letos nejvýznamnějšího archeologického výzkumu na Moravě

Germánští jezdci z Roštění. Spojenci nebo nepřátelé Římské říše?

V úterý 1. listopadu nám informace na toto téma nabídne odborný garant a vedoucí výzkumu archeolog Mgr. Tomáš Zeman, Ph.D. a archeolog Mgr. Miroslav Popelka z Ústavu archeologické památkové péče Brno, vedoucí pobočky Kroměříž. Dozvíme se, jaké jsou závěry a výsledky výzkumu.

Přednáška se bude věnovat shrnutí dosavadních znalostí o pohřebních zvyklostech Germánů ve střední Evropě s důrazem na nově archeologicky prozkoumané pohřebiště v Roštění v letošním roce. Místo zkoumání mohla veřejnost navštívit v rámci akce „Archeologické léto“. O tomto velkém nálezu a průběhu výzkumu, zřejmě letos nejvýznamnějšímu na Moravě, jsme pojednávali už dříve: https://www.holesov.cz/3193-archeologicky-vyzkum-za-humny.html

Tentokrát tedy budou ve studovně Městské knihovny Holešov představeny nejzajímavější nálezy získané povrchovou prospekcí i archeologickým výzkumem, kterým dominují jezdecké ostruhy. Ty svědčí o pohřbech elity vojenských jednotek východních Germánů z konce 2. století našeho letopočtu, které zde operovaly v době markomanských válek proti Římanům usazených ve vojenském táboře v Hulíně-Pravčicích.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star