S květy vlčích máků...

S květy vlčích máků na klopě jsme v Den válečných veteránů uctili památku obětí i účastníků válek. Uskutečnila se série pietních aktů, kdy vedení města položilo květiny u pomníků padlých hrdinů nejen v Holešově ale také v místních částech a obci Rymice. Při vzpomínce, která se také u nás již stala tradicí, jsou uctíváni nejenom padlí vojáci, kteří položili život ve dvou světových válkách a jiných konfliktech, ale myšlenka směřuje také k vojákům přeživším.

Hlavní pietní akt potom proběhl ve Smetanových sadech, kde máme hned dvě místa, u kterých jsme se zastavili. Tím prvním je pamětní deska letců RAF, která byla odhalena přesně před 5 lety v sobotu 11. listopadu 2017 jako památka na zásluhy šesti občanů města Holešova, kteří během 2. světové války sloužili v československých leteckých jednotkách Britského královského letectva. Tím druhým místem je pak lípa válečných veteránů a obětí válek, která byla vysazena o rok později, 11. listopadu 2018. Ve Smetanových sadech se k nám připojily děti z MŠ Masarykova a žáci 1. Základní školy, kteří velmi pěkně zazpívali státní hymnu. Čestnou stráž drželi členové 7. Výsadkového pluku a předseda Vlastivědného kroužku Jan Machala. K tomuto významnému dni krátce pohovořil starosta města Rudolf Seifert. Odtud pak vedly naše kroky k pietnímu aktu do Amerického parku a na městský hřbitov.

Vlčí mák k připnutí si v Holešově můžete koupit v městské knihovně, v oddělení pro dospělé. Pořízením květu přispějete na přímou pomoc hrdinům a zachování jejich příběhů. Více informací najdete zde: https://www.holesov.cz/sdileny-clanek/mks/975-11-listopad-je-dnem-valecnych-veteranu 

Připnutím symbolického květu vlčího máku jsem si tak připomněli hrdinství vojáků a vzdali jim úctu. 11. listopadu se Den veteránů slaví proto, že 11. 11. 1918 byla podpisem příměří ukončena 1. světová válka. Proto bývá tento den nazýván také Dnem příměří.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star