Svatomartinské víno, legenda i skvělá hudba na náměstí

Holešovské náměstí ožilo svatomartinskými oslavami. Na tradiční akci, kdy jsme si připomněli legendu o sv. Martinovi, dorazila velká spousta lidí. Příjemný podvečer zahájila kapela JazzBook -  Dixi Zlín, po chvíli na náměstí dorazila družina sv. Martina v čele s děkanem Jerzy Walczakem a starostou Rudolfem Seifertem a v zádech s paní Zimou. Ta ovšem sněhové vločky nepřivezla, a tak letošní Martin opět na bílém koni nepřijel.

Martin z Tours se narodil na území dnešního Maďarska v rodině římského důstojníka, stal se vojákem a sloužil na území dnešní Francie. Legenda praví, že tehdy v zimě potkal polonahého žebráka, a protože neměl u sebe ani peníze, ani jídlo, rozetnul svým mečem svůj teplý vojenský plášť a polovinu dal žebrákovi. V noci se mu pak zjevil Ježíš Kristus, oděný právě do poloviny jeho pláště. Vystoupil tedy z armády, nechal se pokřtít, stal se z něj poustevník, kněz a později i biskup. Po své smrti byl svatořečen a stal se patronem vojáků, žebráků, vinařů, kovářů a podkovářů a domácích zvířat. Jeho svátek slavíme dodnes 11. listopadu, tedy v den jeho pohřbu do hrobky ve francouzském Tours.

Po představení a ztvárnění legendy o sv. Martinovi promluvil starosta města, který se myšlenkou vrátil k dopolední vzpomínce na oběti a účastníky válek, která se k tomuto dni váže, a následně děkan požehnal svatomartinskému vínu, které pak bylo k dispozici na ochutnávku i zakoupení.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star