Alejí roku Zlínského kraje se stalo dobrotické stromořadí

Alej vedena z Želkova "druhou cestou" k Dobroticím zvítězila v anketě Alej roku, kterou již 12. rokem vyhlašuje spolek Arnika. O vítězství se zasloužila paní Petra Řehová, která do soutěže nominovala právě Dobrotické polní stromořadí. Díky hlasům bylo vyhodnoceno jako nejoblíbenější alej roku 2022 ve Zlínském kraji. Toto stromořadí nechalo vysadit město Holešov na pozemek vyčleněný po pozemkové úpravě z peněz Zlínského kraje za kompenzaci ekologické újmy vzniklé přípravou průmyslové zóny. Vysazeno bylo v roce 2012 a čítá celkem 221 stromů. V první části nad Dobroticemi najdeme 55 švestek, 5 lip srdčitých a dále následuje 145 třešní a višní, 8 jírovců maďal a 8 dubů.

 Paní Řehová dobrotické stromořadí vybavila na cestu soutěží krásným příběhem, začínajícím slovy: „U starého mlýna v Dobroticích odbočíš nahoru, a podél plaňkového plotu, skrz louku a plané trnky, vystoupáš na polní cestu. Pokud nejsi místní, asi sem jen těžko zabloudíš. Žádná turistická stezka, žádná památka vůkol. Jestli ovšem místní seš, pravděpodobně tě píchne u srdce: „Tady jsem doma…“ Každý Tvůj krok střeží svatý Hostýn, koneckonců jako všechno v podhostýnském kraji. Představuju si, že právě takovými travnatými stezkami lidé dříve putovali mezi vesnicemi, případně poutí právě až na svatý kopec…“ Dobrotické polní stromořadí (alejroku.cz)

Anketa Alej roku má za cíl upozornit na krásu i historii alejí. Upozorňuje na ty, kterým hrozí zánik, představuje mladé aleje, popisuje příběhy, které se k alejím vážou… O vítězství může rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha místních lidí o záchranu nebo odhodlání lokálních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky. 

Máme velkou radost, že existuje povědomí o těchto zdánlivě malých a přesto velkých počinech. Stromy jsou budoucnost a patřit budou mnoha dalším generacím. Je báječné, že svou pouhou přítomností šíří radost a dobrý pocit. Vydejte se nad Dobrotice také podívat.

Hana Helsnerová

foto Petra Řehová

alej-dobrotice.jpg

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star