Obce mikroregionu si užily vodění medvěda

Krásná a pestrobarevná tradice plná dobré nálady, perfektních nápadů a dobrého jídla i pití opět ovládla obce Mikroregionu Holešovsko. Většina z nich si masopustní obchůzku naplánovala na sobotu 18. února, v některých obcích však vyrážejí do ulic o den později nebo výjimečně až další víkend. Správně by však mělo hodování vyvrcholit pochováním basy před popeleční středou, která letos připadá na 22. únor.  

Ve všech obcích i ve Všetulích panovala od rána skvělá nálada i přes to, že počasí nebylo ideální. Možná i to byl důvod, proč byly průvody letos mírně ochuzené oproti minulému roku. Nic to však neubralo na atmosféře, jaká k masopustu prostě patří. Lidé se baví, pod rouškou masek se nezdráhají udělat si legraci třeba i sami ze sebe a do všech domů přináší radost.

Ve všech průvodech měl samozřejmě hlavní slovo medvěd (symbolizující hojnost a plodnost), který protočil každou z hospodyněk. Účastníci průvodů pak oblékli masky tradiční, jakými jsou pekař, kominík, policajt, smrtka nebo cikánka. Nechyběly ale také masky, zrcadlící aktuální témata. Proto jsme se hned v několika průvodech setkali s loučícím se prezidentem Zemanem nebo s překupníky energií. V Žeranovicích mají opět stanovené téma na celý rok. Letos jde o vynálezce a objevitele, a tak nás vítala chodící žárovka, Wichterle s čočkami nebo rozčepýřený Einstein. Na Horním Lapači připravují otevření nového multifunkčního hřiště, proto se i alegorický vůz týkal sportu. V Rymicích je pak zvykem, že se jako pořadatelé vodění medvěda střídají sokolové a hasiči, proto se každým rokem do ulic vydává jiná parta lidí, letos to byli sportovci.

Masopustní jarmark i hudební vystoupení v centru města bylo značně ovlivněno rozmary počasí a tím pádem i nižší návštěvností. I přesto medvěd několik dam protočil, v masných krámech voněla zabíjačka a lidé se setkali alespoň na pár slov.

Velké poděkování patří všem originálním maskám a všem pořadatelům za to, že tuto tradici udržují. A samozřejmě také všem, kteří je podpořili buďto nějakou korunou nebo pohoštěním. Jde o tolik potřebnou symbiózu, která přináší úsměvy a utužuje sousedské vztahy.

Z masoupustu opět vznikla reportáž Holešov TV, která bude zveřejněna v neděli 19. 2. 

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star