Nová pravidla pro pohyb psů na veřejném prostranství

Zastupitelstvem města Holešova byla 20. února na řádném zasedání schválena změna obecně závazné vyhlášky upravující pravidla pro pohyb psů na veřejném prostranství ve městě Holešově. Nově nebude možný volný pohyb psů na ul. Bořenovská v obytné oblasti a dále na všech značených cyklostezkách. Jedná se totiž o nejproblémovější místa, kde v poslední době došlo dokonce k napadení a zranění člověka volně pobíhajícím psem. Z tohoto důvodu Městská policie žádala o rozšíření míst upravujících pravidla pro pohyb psů na veřejném prostranství.

 

V souvislosti s pohybem psů ve městě samozřejmě souvisí další problém, a sice psí exkrementy. Je smutné, že stále velké množství majitelů psů nebere ohledy na druhé spoluobčany, neuklízí po nich jejich exkrementy a nerespektuje vyhlášku města. „Nejen že takové šlápnutí není vůbec příjemné, ale na místech, kde se pohybují např. malé děti (parky, zámecká zahrada apod.), může dojít k jejich nákaze např. škrkavkou psí,“ upozorňuje velitel MP Eduard Dlhopolček. V Holešově je v současné době oficiálně přihlášeno 977 psů, což je číslo vysoké a vyžaduje vzájemný ohled. Odpadkových košů s nástavcem na sáčky na psí exkrementy je v Holešově umístěno celkem 35.

 

I v dalších případech však registrujeme nerespektování obecně závazné vyhlášky, zejména ze strany majitelů psů větších plemen. Na místech stanovených obecně závaznou vyhláškou pohyb psů jen na vodítku a dle výšky pejska pouze s náhubkem. Městská policie registruje a prověřuje případy pokousání člověka psem, kdy se vždy jednalo o volně pobíhajícího psa.

 

„V roce 2022 jsme takové případy řešili 4 a nemůžeme tuto skutečnost opomíjet. Majitelé psů by měli brát ohled na malé děti nebo hůře se pohybující starší spoluobčany, kteří mohou být mnohdy i nechtěně volně pobíhajícím psem povaleni. Měl by být brán ohled na lidi, kteří mohou mít strach ze psů, na lidi, kteří mohou mít neblahou zkušenost, která v nich zůstává silně zakořeněná,“ vyjmenovává Dlhopolček.

 

Proto chceme i touto cestou apelovat na majitele všech psů, aby k "volnému" pohybu svých mazlíčků využívali místa, která jsou stanovená uvedenou vyhláškou. Oblasti omezení jsou přílohou této vyhlášky. Dobrým tipem je také členství Kynologického klubu Holešov, kde se svému pejskovi mohou majitelé psů naplno věnovat:  https://kkholesov.webnode.cz/

psi.jpg

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star