Beatles v rouše jazzovém - perfektní zahájení jarní řady Musica Holešov

Walter Fischbacher trio není holešovskému publiku neznámé, Holešov jej přivítal naposled v roce 2021. Trio však bylo vždy doprovodnou kapelou různých sólistů. Tentokrát bylo vše jinak a hudebníci doprovázeli „pouze“ jeden druhého. O sóla, tolik typická pro jazzové improvizace, však rozhodně nouze nebyla.

V rámci velkého středoevropského turné, na které se muzikanti vydali s novým albem, se zastavili také v holešovské sala terreně. Album, a tedy i nedělní koncert se skládal z jazzových předělávek písní The Beatles. Zněly skladby Eleanor Righby, Hey Jude, Let it Be, Strawberry Fields Forever, Blackbird, Come Together nebo I Want You. Pro posluchače byl mnohdy oříšek poznat, o jakou skladbu jde. Notoricky známé tóny totiž byly velmi nápaditě ukryty, dle slov kontrabasisty Petra Dvorského dokonce záměrně disharmonizovány. O to zajímavěji celý projekt působí a publikum očividně baví.

Pasáže dominance jednotlivých hudebníků se střídaly někdy jasnými znameními, jindy zcela intuitivně bez mrknutí oka. Dynamika koncertu byla skvělá, mnoho nechybělo a pod nástropními freskami paličky létaly vzduchem. Není divu, že se často strhl aplaus uprostřed písní. Pro posluchače je to zkrátka „něco“, když to na pódiu funguje tak dobře, jako v případě tohoto tria v mezinárodním složení Walter Fischbacher, Petr Dvorský a Ulf Stricker.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star