Dny města se blíží

Tisková zpráva ze dne 24. 4. 2023

 

Holešov – Druhý víkend v květnu už tradičně v Holešově patří oslavám, kdy se zaměřujeme na významné osobnosti našeho města, na neziskový sektor nebo spolupráci s partnerskými městy. Letos to bude navíc dobročinnost i rozvoj podnikání. Hlavní část Dnů města se bude konat od 11. do 14. května 2023, samotný společenský program ale tento prodloužený víkend značně přesahuje.

 

Ještě než to vypukne…

Dnům města bude předcházet (a bude také jejich součástí) hned několik zajímavých akcí. Kulturní dění zahájíme ve čtvrtek 4. května, kdy bude ve své premiéře provedena komická barokní opera v hanáckém nářečí „Kterak Landebork od Prahe z království českého ani nepškna, boďte s Bohem, hébal“. Současně bude zahájena výstava ZUŠ k 75. výročí založení školy.

 

Na pátek 5. května připravujeme pietní akt u příležitosti 78. výročí ukončení 2. světové války a osvobození města Holešova od fašismu. Tato vzpomínka bude probíhat u pomníku padlým na městském hřbitově.

 

Dny města budou letos charitativní

V neděli 7. května pak v Holešově proběhne dobročinná akce. Tento obdivuhodný počin vychází z mysli mladíků, kteří se rozhodli být ještě více prospěšní společnosti. Hudebním festivalem chtějí podpořit Středisko rané péče Educo. Poslání střediska je poskytovat odbornou pomoc a podporu rodinám s dětmi se zdravotním znevýhodněním od narození do 7 let. EDUCO poskytuje ranou péči rodinám v celém Zlínském kraji, tedy i v Holešově a blízkém okolí. Tato sociální služba je pro rodiny, do kterých se narodí dítě se zdravotním postižením, velmi důležitá. Město Holešov je tedy hrdým partnerem při pořádání akce, která by mohla středisku pomoci nejen finanční podporou, ale také tolik potřebnou osvětou.

Státní svátek 8. května pak bude patřit mažoretkám. V hale 1. ZŠ Holešov se bude konat Kvalifikační kolo soutěže mažoretek.

 

Zahájení outdoorové výstavy a otevření relaxační zóny

Pro letošní rok jsme si připravili novinku v podobě odpočinkové zóny v masných krámech, která se tak stane útočištěm nejen rodičům s dětmi ale také všem, kteří budou chtít po celotýdenním zápřahu „vypnout“. Zóna HolešOFF k tomu bude jako stvořená. O program pro děti se v rámci Dnů města postará SVČ TYMY, které letos slaví 20. výročí a i touto cestou bude slavit. V květnu bude zóna součástí Dnů města, později bude v provozu zatím o prázdninových pátcích. Zkušební ročník nám ukáže, o co mají občané města zájem, a jakým směrem se vydat v dalších letech. Kromě otevření relaxační zóny „otevřeme“ ve čtvrtek 11. května také outdoorovou panelovou výstavu, která bude letos zaměřena na vývoj průmyslu a rozvoj podnikání v našem městě. Součástí Dnů města bude tradiční akce ZUŠ Open, která ve čtvrtek i v pátek podvečer oživí masné krámy hudebním představením.

 

Předávání grantů neziskovému sektoru

Město Holešov i letos rozdá dotace z Fondu kultury, sportu a vzdělávání, který se dále dělí na Akci milion, mimořádné finanční dotace, dotace na mládežnická družstva v dlouhodobých soutěžích a dotace na tělocvičny. Slavnostní předávání poukazů proběhne ve čtvrtek 11. května ve velkém sále holešovského zámku.

 

V pátek večer mohou návštěvníci těšit na kapelu Waťák (Kabát revival), která vystoupí na nádvoří zámku. Jde o kapelu, která hraje výhradně písničky skupiny Kabát. Na scéně je už od roku 2000.

 

Sport jako součást Dnů města

V sobotu bude oslavovat také Městská policie, která v Holešově působí už 30 let. Pozvání přijali kolegové z partnerských měst, se kterými se naši strážníci utkají v nohejbalu. Sportovně laděný bude ale celý víkend. K vidění budou hned dva fotbalové zápasy, jak mužstva A, tak i mužstva B SFK Elko Holešov. Krátce po sobotním poledni pak z náměstí odstartuje charitativní běh. Výtěžek ze startovného bude věnován rodině s handicapovaným dítětem.

 

Celodenní program vyvrcholí oceňováním osobností

Po celé sobotní dopoledne bude probíhat farmářský a řemeslný jarmark na náměstí a program v masných krámech v zóně HolešOFF. Poutníci také mohou vyrazit na Sarkanderovskou pouť 2023; odchod poutníků od Kostela Nanebevzetí Panny Marie je naplánován na sobotu 13. 5. v 7:30, předpokládaný návrat v 17:00.

K sobotnímu programu pak neodmyslitelně patří oceňování osobností, které působí nebo působily v oblasti kultury, sportu a společenského života, a které se významným způsobem zasloužily o dobré jméno města Holešova. Následovat bude koncert chorvatského popového zpěváka Petara Grašo, který je jedním z nejznámějších chorvatských zpěváků, textařů, skladatelů a písničkářů, který ve své bohaté hudební kariéře spolupracoval s mnoha špičkovými hudebníky. Koncert byl původně plánovaný pro zákazníky a partnery společnosti AITELOGIC, S.R.O., generálního sponzora koncertu, který se poté rozhodl zpřístupnit jej široké veřejnost.

 

Nedělní mše svatá jako obvyklá součást programu nebude chybět ani tentokrát, sloužena bude opět za město Holešov, Mikroregion Holešovsko i partnerská města.

Neděli uzavře divadelní pohádka Křišťálové srdce v Kině Svět.

 

Dozvuky Dnů města opět charitativní

Na pondělí 15. 5. připadá Mezinárodní den rodiny. Při této příležitosti se v Holešově uskuteční Dobročinné hudební setkání pod záštitou nadace Taťány Kuchařové „Krása pomoci“. Výtěžek koncertu bude věnován na podporu Centra pro seniory a Domu zvláštního určení.

 

Dny města by měly patřit všem občanům a přátelům našeho města. Věříme, že si v nich každý najde to své, vyrazí do města pobavit se s přáteli, přispět na dobrou věc, zasportovat si nebo zažít něco nového. Těšíme se…

 

Hana Helsnerová
hana.helsnerova@holesov.cz
774359921

dmh-2023-a4-final.jpg

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star