Historické slavnosti v Kurovicích

O několik století zpět se mohli o víkendu dostat návštěvníci hradu v Kurovicích, kde se uskutečnily tradiční Historické dny – oblíbená akce, která kypí starobylostí, uměním i věděním.

Ať se na hradě Kurovice člověk ohlédne kamkoliv, dýchne na něj nebývalý genius loci, umocněný všudypřítomnými rekvizitami, kostýmy i samotnou dramaturgií celé akce. Před publikem se střídala vystoupení hudební, divadelní, či šermířská. Mušketýři předváděli slavnostní salvy, kovář koval, kuchařky v černé kuchyni připravovaly pokrmy dle starodávných receptur. K vidění byly nástroje historického lékařství, výsledky paličkování nebo tajuplné vybavení alchymisty.

I na samotné stavbě bylo možné pozorovat další velký pokrok v postupech prací při rekonstrukci tohoto sídla. Výklad o hradu Kurovice si mohli návštěvníci poslechnout při komentovaných prohlídkách. Novinkou letošního roku pak byl model hradu, který byl v rámci sobotního programu slavnostně odhalen.

Svou návštěvou po oba dny tuto událost poctil Albrecht z Valdštejna se svou družinou, který svým vystupováním i rétorickou schopností vždy dokáže navodit atmosféru této krásné slavnosti odpovídající.

Hana Helsnerová

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star