Do rymických chaloupek se opět vrátila stará lidová řemesla

Kovář, přadlena, švec, mlynář, tkadlena, cihlář nebo šindelář, ti všichni se sešli v Rymicích, aby návštěvníkům Muzea v přírodě ukázali, jak se dříve pracovalo. Hlavně děti tak mohly vidět, jak náročné profese to byly bez použití moderních technologií. My dospělí jsme zase mohli zavzpomínat, co všechno ještě od našich babiček známe.

Sedm objektů lidové architektury východní Hané nebo jak mnozí říkají „rymické chaloupky“ ožily vyprávěním, zvoněním kovadliny nebo třeba zvukem tkalcovského stavu. Ten se do „přádelny“ vrátil přibližně po sto letech. Všechna stavení představují také způsob bydlení a hospodaření v posledních dvou staletích. Dřevěný mlýn, kde si děti mohly vyzkoušet mletí mouky, byl v 70. letech do Rymic převezen z Bořenovic. Krásně tak doplnil soubor lidových staveb a je vyhledávaným cílem turistů i hledáčků fotografů.

Otevřely se také brány zrekonstruovaného Hospodářského dvora s chrpou ve znaku. Při procházce Rymicemi tak zájemci mohli navštívit i tento atraktivní komplex, který mimo jiné nabízí expozice, jež přibližují zemědělský život našich předků.  

Den řemesel v Rymicích přilákal stovky návštěvníků, kteří svou návštěvu mohli spojit s ochutnávkou pivních speciálů na prvním ročníku pivních slavností. I tam byl připraven bohatý program včetně soutěží pro dospělé i vyžití pro děti.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star